Balık avı sezonu ''müsilaj'' korkusuyla başlıyor

Balık avı sezonu ''müsilaj'' korkusuyla başlıyor
Güncelleme:

Temmuz ayında denizlerde müsilaj tehlikesi kalmadığının duyurulmasına rağmen uzmanlardan balık sezonu öncesi uyarılar gelmeye devam ediyor.

Temmuz ayında denizlerde müsilaj tehlikesi kalmadığının duyurulmasına rağmen uzmanlardan balık sezonu öncesi uyarılar gelmeye devam ediyor. Bandırma 17 Eylül Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı,  75-80 metreden çekilen ağların çamur gibi müsilajla kaplı olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Sarı, “Balık sezonu olumsuz etkilenecek” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Sarı, 1 Eylül’de açılacak balık av sezonu öncesinde bilimsel çalışmalar için karides avına çıktı. Prof. Dr. Mustafa Sarı ve ekibinin 75-80 metreye bıraktığı ağlar çamur gibi müsilajla kaplandı. Çıkan karidesler de müsilaja bulanmıştı.

Suyun yüzeyindeki müsilajın görülmez olduğunu ancak dipte büyük kümeler halinde beklediğini anlatan Prof. Dr. Mustafa Sarı, tehlikenin geri döneceğinin işaretlerini şöyle anlattı:

Müsilaj oluşumuna neden olan 3 tetikleyici şart giderilemedi. Küresel iklim değişikliğine bağlı yüzey suyu sıcaklığı artmaya devam ediyor. Marmara Denizi’nin durağan yapısı, yani diple yüzey arasındaki su sirkülasyonu yeterli değil. Denize deşarj edilen atıkların oluşturduğu kirlilik kaynakları, yani azot ve fosfor yükü giderilemedi. Karadeniz’den gelen suyun etkisiyle müsilaj oluşumu kırıldı ancak ekim sonu itibarıyla gelen suyun debisi azalacak. Geçmiş yıllarda müsilaj oluşumu ekim sonu, kasım başı gibi başlar ilkbaharda ortadan kalkardı. Müsilajın yeniden oluşma olasılığı yüksek.

1 Eylül’de balık avcılığının başlayacağını hatırlatan Prof. Dr. Mustafa Sarı, “Ekosistem esaslı balıkçılığa geçmek için bir hazırlık yapmadık. Sardalya, hamsi ve istavrit gibi balıkların Marmara Denizi’nden alınarak balık unu, balıkyağı fabrikalarına taşınması, satılması yasaklandı. Ancak bu uygulamanın sürdürülebilmesi çok zor” dedi.