Ceviz Bağı, Kamanın İlk Sertifikalı Organik Ürün Çiftliği Oldu

Kaman'da ilk organik ürün yetiştiriciliği sertifikası alan çiftlik, Yelek Kasabasından Özcan Kulaksız'a ait ceviz bağı organik ve doğal ürünler çiftliği oldu.

A+ A-

Kaman'da ilk organik ürün yetiştiriciliği sertifikası alan çiftlik, Yelek Kasabasından Özcan Kulaksız'a ait ceviz bağı organik ve doğal ürünler çiftliği oldu.

Yelek Kasabasında 105 dekarlık arazi üzerine kurulan ve 6. Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivalinde en iyi ceviz bahçesi yarışmasında ikincilik ödülü alan bahçede 500 adet ceviz ve muhtelif meyve ağaçları ile üzüm bağları yer almakta.

2010 yılında ''Ceviz Bağı Organik ve Doğal Ürünler'' adı ile tescil ettirilen bahçede, Organik Ürünler Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu ''ORSER'' ile yapılan sözleşme ve Tarım Bakanlığı Organik Tarım Yönetmeliği çerçevesinde organik tarım uygulamalarına başlandı.

Bu yıl bahçede ürettikleri ceviz, badem, üzüm, elma, domates, yeşil fasulye, kuru fasulye, kavun ve karpuz'un söz konusu sertifikasyon kuruluşu tarafından G1 Ürün Statüsü ile sertifikalandırıldığı belirtildi. Ceviz Bağı'nın kurucusu Özcan Kulaksız ile Endüstri Mühendisi Yöneticisi Emrah Kulaksız, "Bilindiği gibi insanların beslenme ve yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri için gerekli olan besin kaynaklarını tarımsal ürünlerin teşkil etmektedir. Dünya nüfusunun hızla artması ve gelişen teknoloji paralelinde daha fazla tüketim ihtiyacı duyulan tarımsal ürünlerin verimliliğini artırmak amacıyla çeşitli tarım ilaçları bilinçsiz ve kontrolsüz olarak aşırı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tarımsal ilaçlar ise insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler göstermektedir. Dünyada ve ülkemizde sağlıklı tarımsal ürün üretme yolunda iyi tarım veya organik tarım uygulamaları başlamış ve bu uygulamalar hızla yayılmaktadır. Bizde, böyle bir ortamda daha duyarlı ve sorumlu davranmak amacıyla Organik Tarıma geçerek sağlıklı tarımsal ürün yetiştirmeye karar verdik. Bu uygulamayı kararlı bir şekilde sürdüreceğiz" dedi.

Öte yandan, Ceviz Bağı Organik ve Doğal Ürünler Çiftliği sahipleri tarafından hazırlanan otantik ve doğal yapıya sahip stantta sertifikalı ürünlerin tanıtım ve pazarlaması gerçekleştirilirken; stant, ziyaretçiler ve dışarıdan gelen misafirler tarafından da çok ilgi gördü.

CEVİZ BAĞI, KAMAN'IN İLK SERTİFİKALI ORGANİK ÜRÜN ÇİFTLİĞİ OLDU

CEVİZ BAĞI, KAMAN'IN İLK SERTİFİKALI ORGANİK ÜRÜN ÇİFTLİĞİ OLDU