Erdoğan sel bölgesinde: ''Ne olur 5-10 katlı binalar yapmayın''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, selin vurduğu Rize’de açıklamalarda bulundu. Selden etkilenen 4 ilçede toplam 550 konut inşa edileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Ne olur bu yamaçlarda 5-10 katlı binalar yapmayın'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Rize'de şiddetli yağış sebebiyle yaşanan sel ve heyelanlar sonrası incelemelerde bulunmak üzere geldiği Güneysu ilçesinde, Merkez Camisi'ne geçti.

Burada cuma namazını kılan Erdoğan'a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından, hayatını kaybeden bir vatandaş için kılınan gıyabi cenaze namazına katıldı.

Erdoğan, daha sonra cami çevresindeki vatandaşlarla bir araya gelerek, bir süre sohbet etti.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Sevgili hemşehrilerim sizleri en kalbi duygularımla selamlıyoruz. Sözlerimin hemen başında Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum. Tabi hem Rizeli hem Artvinli kardeşlerimiz, hem de bizler afetler nedeniyle buruk bir bayram geçiriyoruz. 

Güneysu'da 210 kilogram yağışın düştüğü bu afet su baskınlarına ve heyelana sebep oldu. Sele kapılan 8 vatandaşımız kaybolurken, 5 vatandaşımız da yaralandı. Kaybolan kardeşlerimizden 6'sının cansız bedenlerine ulaşıldı.

Arhavi'deki afette herhangi bir can kaybının yaşanmaması en büyük tesellimiz olmuştur. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Sizlere, tüm Rizeli hemşehrilerime bir kez daha geçmiş olsun diyorum. Devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik. Gerek bakanlarım gerek milletvekili arkadaşlarım hemen bölgeye geldiler.

Şu ana kadar ilimizde 328'i arama kurtarma personeli olmak üzere toplam 2 bin 860 personel ve 705 araç görev yapmıştır. Kapanan 426 yolun hemen tamamı ulaşıma açılmıştır. Afet bölgesinin tamamına su verilmekte olup iletişimde herhangi bir sıkıntı yoktur. İçme suyu hatlarında ve depolarında da herhangi bir sıkıntımız bulunmuyor.

"3 MİLYON LİRALIK KAYNAK VATANDAŞLARIMIZA ULAŞTIRILMIŞTIR"

Gerek AFAD gerekse sosyal yardımlaşma vakfımız vasıtasıyla kira, taşınma ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili gereken tardımlar yapılmaya başlanmıştır. 18 milyon TL'lik kaynaktan 3 milyon liralık kaynak vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır. 119 köyde binaların hasar tespitleri 2 gün içinde tamamlanmıştır.

"TOPLAM 550 KONUT İNŞA EDECEĞİZ"

Rize'de dere güzergahlarında yapılan çalışmalarda 665 yapı tespit edildi. Bu riskli bölgelerin hızlıca boşaltılmasını sağlarken, diğer taraftan projelerimizi devreye alıyoruz. Selden en çok etkilenen 4 ilçede projelerimizi başlattık. Konutlarımızı inşa edeceğiz. Toplam 550 konut inşa edeceğiz. Köylerimizde altında ahırı olan 50 adet köy evi yapacağız. 5 adet çay evi yapma kararı aldık. 1 sene içinde konutlarımızı tamamlayarak vatandaşlarımızı güvenli yuvalarına kavuşturacağız.

Selden etkilenen Rizeli Artvinli kardeşlerimiz müsterih olsun. Devletimiz tüm imkanlarıyla kendilerinin yanındadır. Selden zarar gören tüm ilçe ve köylerimizi eskisinden daha güzel, güvenli ve konforlu bir şekilde imar edeceğiz.

Allah dünyayı bir mizan yani ölçü ve denge üzerine yaratmıştır. Bu dengenin kaybolması üzerine felaketler kaçınılmaz olur. Denge bozulunca yağmur bir afete dönüşür. Küresel ısınmayla beraber dünyadaki bu ilahi dengenin bozulmaya başladığına şahit oluyoruz. Pek çok alanda bu bozulmanın etkilerini biz de hissediyoruz. Almanya'da, Belçika'da, Fransa'da son zamanlarda neler olduğunu herhalde televizyondan izliyorsunuz. Bizden önce belki de yüzyıllar içinde yaşanabilecek değişimleri şimdi tecrübe ediyoruz. Bu tür durumlarda insan bilerek ya da bilmeyerek çoğu zaman kendi felaketini kendi elleriyle hazırlıyor. 

İnsan tedbirlerle beraber tahribatı da büyüttüğü için tabiat karşısında giderek güçsüz hale geliyor. Öncelikle diğer varlıkların da bizim gibi dünyada hakkı olduğunu kabul etmeliyiz. Allah'ın bize verdiği nimetlerden en güzel şekilde istifade etmeye çalışırken aynı zaman ona zarar vermemenin yollarını aramalıyız. Biz dünyanın en güzel şehirlerini inşa etmiş bir milletiz. Geçmişteki iyi örneklerin rehberliğinde artık kendimize yeni bir yol çizmemiz gerektiğine inanıyorum. 

"NE OLUR 5-10 KATLI BİNALAR YAPMAYIN"

 

Ne olur şu yamaçlara 5-10 kat bina yapmayın. Bu çaylıklar azot gübresiyle birlikte toprağı eritiyor ve balçığa dönüştürüyor. Daha sonra da o binalar, her an kaymayla karşı karşıya kalıyor. Yaylalarımızın, dere yataklarımızın, derelerimizin, dağlarımızın çarpık yapılar ve zihniyetlerle istila edilmesine göz yummadık. Ülkemizin, erozyonla ve çarpık kentleşmeyle mücadelesi örnek gösteriliyor. Afet yönetimi hususunda da kurumlarımızın etkinliğini artırdık. Devletimizin yürüttüğü çalışmaların hedeflerine ulaşması için herkesin bu süreci sahiplenmesi gerekiyor. Buranın bir evladı olarak sizlerden, devletimizin buradaki yürüteceği çalışmalara destek vermenizi bekliyorum. Buradaki projelere sahip çıkarsanız benzer acıları yaşama ihtimalimiz de azalacaktır. Rize’nin ve Güneysu’nun örnek bir tavır sergileyeceğine inanıyorum. Rize’de, Güneysu’da, Fındıklı’da, Ardeşen’de yağış sonrası meydana gelen hasarlar tespit edildi ve köyler açıldı. Kısa sürede bu çalışmalar neticelenecek. Rabbim ülkemizi bu felaketlerden korusun”

ERDOĞAN VATANDAŞLARA SESLENDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki incelemelerin ardından bir kez daha vatandaşlara seslendi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Sıkıntılı günler neticesinde benim Kıbrıs ziyaretim vardı, oradan da takip ettik fakat Rize felaketler karşısında gerçekten çok çok anlamlı bir feraset gösterdi, sabır gösterdi.

Bugün gördüm ki burada felaketin boyutu çok ağır derecede. Zarar tespit heyetlerimiz çalışmalarını yapıyorlar. Sizlere en kısa zamanda gerekli ödemeleri yapmak suretiyle zarardan sizleri kurtarma gayreti içinde olacağız.

Biz çok daha büyük felaketlerin altından kalktık. Elazığ'da, Van'da telafi ettik, çözdük, hallettik. Burayı hayli hayli hallederiz, yeter ki cana gelmesin. 6 kardeşimiz rahmetli oldu. 2 tane aranmakta olan kardeşlerimiz var. Bunları da arama çalışmalarımız devam ediyor. Dua edin, dua edelim, bu kardeşlerimizi de bulalım.
Az önce İçişleri Bakanım da söyledi: Arhavi hep böyle dik durdu. Dediler ki sabır... Ve siz sabrettiniz. Sizin sabrettiğiniz bu yerde, bize düşen nedir? Biz de bu sabreden vatandaşlarıma karşı ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız.

Konut noktasında sıkıntı varsa, ki burada ona benzer bir sıkıntı çıkmadı. Daha çok nakdi esnaflarımızın sıkıntısı var. Esnaflarımızın sıkıntılarını da bir an önce gidereceğiz, İçişleri Bakanım, AFAD en kısa zamanda ödemeleri yaparak sizlere ulaştıracağız.

Felaket bir imtihandır ama ona sabretmek de bir imtihandır. Arhavi bunu gösterdi. Bu tür felaketler karşısında biz pes etmeyiz. Türkiye, eski Türkiye değil... Ve şu anda güçlü bir Türkiye var. Bu güçlü Türkiye esnafını darda, yolda bırakmaz. Şu anda bakan arkadaşlarım yanımda, milletvekili arkadaşlarım yanımda. Hep birlikte inşallah şöyle düze çıkana kadar bu işi halledeceğiz, bu işi biteceğiz ve böylece de benim Arhavili kardeşlerim 'Allah devletimizden razı olsun' diyene kadar durmayacağız.

Tekrar ölenlerimize Allah'tan diliyorum. Tekrar bayramınız mübarek olsun."