Filyasyon torpili iddiası ortalığı karıştırdı

İzmir’deki bazı sağlık çalışanlarının AK Parti yöneticilerini ve İzmir milletvekillerini arayıp “Bizi filyasyonda görevlendirmesinler. Çocuğum var” diyerek torpil istediği belirtildi.

Türkiye genelinde koronavirüs salgını tırmanışa geçerken sokakta temaslı taraması yapan filyasyon ekipleri gece gündüz çalışmaya devam ediyor. Ancak İzmir’de AK Partili olan bazı sağlık çalışanlarının filyasyon ekibinde görev almamak için siyasi torpil arayışına girdiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre, görevlilerin risk oranı fazla olduğundan görevlendirme yapılmaması için AK Parti yöneticilerini ve İzmir milletvekillerini arayıp “Bizi filyasyon ekibinde görevlendirmesinler. Çocuğum var” diyerek torpil istediği belirtildi.

AK Partililerin ise görevlendirme yapan il sağlık müdürlüğüne isim listesi gönderdiği iddia edildi. Siyasi torpil yanında hastane yöneticilerinin de AK Partili olmayan sağlık çalışanlarını sürekli filyasyon ekibine yazdığı öğrenildi.

Aylardır filyasyon ekibinde görev yapan sağlık çalışanları, “Bizim de çocuklarımız ve ailemiz var. Siyasi düşüncemiz farklı olduğu için sürekli bize görev yazıyorlar. AK Partili olanlar ise isimlerini yazdırarak görev almıyorlar” diyerek ayrımcılık yapılmasına tepki gösterdi.

"SİYASETİ KARIŞTIRMAYIN"

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol da filyasyon ekibinde görevli sağlık çalışanlarına ayrımcılık ve torpil yapıldığına şahit olduğunu söyledi.

Doğruyol, “Filyasyon görevine gitmemek için sağlık çalışanları siyasilerden torpil arıyor. Filyasyon ekibi dağılmış ve tükenmiş durumda. Siyasiler, sağlık çalışanlarının üzerinden elini çeksin. Bürokratları rahat bıraksınlar. Bu benim partilim, bu benim yakınım mantığından vazgeçsinler. Bu alanda çalışan personeller arasında eşitlik istiyoruz” dedi.

Doğruyol, ayrıca filyasyon ekiplerinin, merkeze uzaktaki ilçelere toplu taşıma ile gönderilmelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

 

Cumhuriyet