İstanbul'da taksi ücretlerine zam

İstanbul'da taksimetre açılış ücreti 3,20 liradan 3,45 liraya, kilometre başına ücret 2 liradan 2,10 liraya çıkarıldı.

İstanbul'da taksi ücretlerine zam
A+ A-

İstanbul'da taksimetre açılış ücreti 3,20 liradan 3,45  liraya, kilometre başına ücret 2 liradan 2,10 liraya çıkarıldı. 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME)  dün gerçekleştirilen toplantıda, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası'nın taksi  ücretlerine yüzde 15 zam talebi değerlendirildi.
 
Buna göre, taksimetre açılış ücreti 3,20 liradan 3,45 liraya,  kilometre başına ücret 2 liradan 2,10 liraya yükseltildi. Zam kararı, imzadan  geçtikten sonra uygulamaya konulacak.
 
Büyükşehir Belediyesinin zam oranını beklentilerinin altında bulan  taksiciler, duruma tepki gösterdi.
 
 İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, taksicilerin gelişime yönelik projelerini  görmezden geldiğini belirttiği UKOME yetkililerinin kendi ulaşım ağına düzenli  olarak zam yaptığını savundu.
 
Uğur, buna karşın yetkililerin, enflasyonu göz ardı ederek taksicilere  istenen oranda zam yapmayı reddettiklerini söyledi.
 
  Büyükşehir Belediyesinden yüzde 15 oranında zam talep ettiklerini  anlatan Uğur, kendi oranlarını kabul edilmeyip kilometre başına yüzde 5 oranında  zam yapıldığını aktardı.
 
Uğur, hükümetin taksicilerin ÖTV muafiyetini içeren taleplerini  dikkate aldığını hatırlatarak, muafiyet müjdesinin ardından oda olarak  İstanbullulara konforlu taksilerle hizmet verme yolunda çalışmalar yaptıklarını  dile getirdi.
 
 Büyükşehir Belediyesinin, 2010'dan beri çağrı merkezi kurma sözü  verdiğini belirten Uğur, "Ancak hala hazırlıkları tamamlanmadı. Belediye, sarı,  turkuaz ve siyah olmak üzere üç farklı taksi seçeneği ile müşterilerine hizmet  vermeye hazırlanan taksicilerin çalışma isteklerini de engelledi. Taksicilikte  kalite ve konforu hedefliyoruz. Ancak, belediye bürokratları tarafından  engelleniyoruz." diye konuştu.
 
  İstanbul'daki taksiciler olarak 24 aydır Büyükşehir Belediyesinden  almaları gereken taksimetre zammının çeşitli bahanelerle engellendiğini aktaran  Uğur, defaatle başvuruda bulunmuş olmalarına rağmen belediyenin taksicinin sesini  duymamakta kararlı olduğunu öne sürdü.
 
"İstanbulluyu konforla buluşturmayı amaçlıyoruz"
 
Uğur, ÖTV muafiyetinden faydalanarak farklı segmentlerdeki taksilerle  müşterilerine hizmet vermeyi amaçladıklarını anlatarak, "Büyükşehir Belediyesi,  taksilerde gelişime duyarsız olduğunu göstermiştir. Belediye, turizm şehri olan  İstanbulumuza yakışacak farklı fiyatlarla hizmet verecek üç farklı segment ve  renkte taksi grubu önerimize teknik alt yapıları hazır olmadığı gerekçesiyle onay  vermemiştir. İTEO olarak, müşterilerden aldığımız şikayetleri değerlendirerek  sürekli proje geliştirdik. Ancak Büyükşehir Belediyesi bürokratlarını aşamadık.  Göreve geldiğimizde hem İstanbulluyla taksiciyi kolaylıkla buluşturacak, hem can  güvenliğini sağlayacak, hem de yakıt tasarrufu ve trafik sorununu çözecek Çağrı  Merkezi projemizi de belediye ile paylaştık. Belediye başkanımız Aralık 2010'da  'Uzay Taksi Geliyor' diye müjde verdi. Ama geçen 6 yıl içerisinde proje bir türlü  hayata geçirilmedi." ifadelerini kullandı.
 
Kısa mesafe sorununu çözmek için hem esnafın, hem müşterilerinin, hem  de medyanın olumlu karşıladığı kademeli taksimetre projesini sunduklarını  hatırlatan Uğur, belediye hazır olmadığı için bu projenin de  gerçekleştirilemediğini kaydetti.
 
 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da 2010'da destek  verdiği farklı tarifeli taksicilik projesinin de engellediğini iddia eden Uğur,  şöyle devam etti:
 
 "Bizler taksiciler olarak yaklaşık 50 bin kişilik bir aileyiz ve  günümüzün büyük bir kısmı direksiyon başında trafikte geçmekte. Dolayısıyla  müşterilerimiz kadar bizlerin de konforlu araçlarda hizmet vermek gibi bir hakkı  ve talebi var. Bugün bize sunulan ÖTV muafiyetini değerlendirerek kaliteli  araçlarla farkla taksimetre fiyatı ile hizmet verme talebimiz yine teknik alt  yapı bahanesi ile geri çevrilmiştir. İTEO olarak Büyükşehir Belediyesi gibi bir  yaptırımımız bulunmayabilir ama 'Halka hizmet Hakk'a hizmettir' gibi bir  düsturumuz bulunmaktadır. Yıllık enflasyonun yüzde 10 olduğu bir zamanda, hala  taksiciden kar etmeyi planlayan belediye bürokratlarının, hükümetin esnafı ve  vatandaşı koruyan politikaları ile aynı düşüncede olmadığını üzülerek  görmekteyiz. Belediye taksiciliğin gelişmesine takoz koymakta, araçların  gelişmesi yönündeki taleplerimizi reddetmekte ve kabul edilemez oranda bir zamda  diretmektedir. Taksiciler oyuna gelmeyecek ve bu dayatma ile yapılmak isteneni  yapmayacaktır."