Koronavirüs Bilim Kurulu 3. doz aşı için toplanıyor!

Koronavirüs Bilim Kurulu 3. doz aşı için toplanıyor!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığındaki toplantıda üçüncü doz BioNTech aşısı ve yerli aşı TURKOVAC'ın süreci değerlendirilecek. TURKOVAC için 1000 gönüllüye ulaşıldığı daha önce açıklanmıştı.

Üçüncü doz BioNTech gerekli mi?

Meclis’te basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üçüncü doz BioNTech aşısıyla ilgili sorulara, "Yarın Bilim Kurulu'nun gündem konusu olacak" yanıtını verdi ve "Orada ne zaman, kimlerden başlayarak yapılması gerektiği tartışılır. Bilim Kurulu'ndan sonra açıklamayı yapmış oluruz." dedi. 

Toplantıda ayrıca 30 bin sınırındaki vaka sayısının azaltılması için izlenecek yol haritası görüşülecek.

Bakan Koca'dan dikkat çeken açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısı olanlara ne zaman 3. doz yapılacağının yarın belli olacağını söylemişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Koca, yarın Koronavirüs Bilim Kurulu'nun toplanacağını ve BioNTech aşısı olanlara ne zaman üçüncü doz yapılacağının da belli olacağını söyledi.

''12 YAŞ ALTINA AŞI GÜNDEMDE YOK''

Koca, 12 yaş altına corona virüs aşısı yapılmasının gündemlerinde olmadığını söyledi.

''YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM'' MESAJI

Sağlık Bakanı Koca'ya ''Vakalar artarsa okullar kapanır mı?'' sorusu da soruldu.

Bakan Koca, ''Okulların pandemi nedeniyle kapalı olma ihtimali artık düşünülmemeli. Bu soru da sorulmamalı. Gerekirse tedbirler devreye girer ancak kapama olmaz'' dedi. Koca, toplumda da yeni bir kapamanın gündemde olmadığını vurguladı.

ASİSTAN DOKTORLARA NÖBET DÜZENLEMESİ YOLDA

Koca, asistan doktorların çalışma şartlarına ilişkin yeni bir çalışma başlatılacağını söyledi.

Bakan Koca, ''Uzmanlık Kurulu dışında bir Asistan Bilim Kurulu oluşturulacak. Bu kurulda tüm paydaşların katılımıyla sınav eğitim ve çalışma şartları dahil tüm konular ele alınacak. Çalışma şartlarının iyileştirilmesi dahil reform niteliğinde yaklaşımlar içerisinde olacağız'' diye konuştu.