Koronavirüste tanı kiti skandalı! Bozuk çıktılar!

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü PCR testleri için kullanılan kitlerin arızalı olduğu için 3 gündür test sonuçlarında gecikmelerin yaşandığını açıkladı. Diğer yandan CHP'li Sivas Milletvekili Ulaş Karasu da Sivas'ta tanı kitinin bulunmadığını açıkladı.

Koronavirüste tanı kiti skandalı! Bozuk çıktılar!
A+ A-

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 merkez laboratuvarında "PCR testleri" için kullanılan kitlerde firmadan kaynaklı çıkan sorunun aşıldığı ve çalışmalara yeniden başlandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Kovid- 19 merkez laboratuvarımızda PCR testleri için kullanılan kitlerin firma kaynaklı arızalı çıkması sonucunda 3 gündür test sonuçlarının neticelenmesinde gecikmeler yaşanmıştır. Bakanlığımızın destekleriyle bugün itibarıyla firma tarafından yeni temin edilen kitlerle bu sorun giderilmiştir. Vatandaşlarımızın beklenen testleri, yeniden çalışılmaya başlanmış olup sonuçları en kısa sürede netleşip bilgilendirileceklerdir."

"SİVAS'TA TANI KİTİ YOK"

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Sivas’ta Covid-19 tanı kiti bulunmuyor. Belirti gösteren vatandaşlarımız ‘Test yok’ denilerek evine gönderiliyor” dedi.

Karasu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Gerçek vaka sayısını bir an önce paylaşın. Sivas’ta Covid-19 tanı kitinin temin edilememesinin gerekçesini açıklayın” çağrısı yaptı.

Karasu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Vaka sayılarındaki artış ortadayken, Sivas’ta tanı kiti bulunmuyor. Belirti gösterdiği için hastanelere başvuran vatandaşlarımız ‘Test yok’ denilerek evine gönderiliyor. Test için başvuranların sayısı günde 500 kişi civarında. Hastanelere ardı ardına ambulanslar giriyor. Mevcut hasta sayısı binlerle ifade ediliyor.”