Kuzey Ormanları’na şimdi de RES hançeri

Kuzey Ormanları’na şimdi de RES hançeri
Güncelleme:

Kuzey Ormanları’na kurulması planlanan Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerji santralı projesine ilişkin verilen ÇED olumlu kararının iptali için hukuki süreç başlatıldı.

Alman Dirkshof şirketi tarafından Kuzey Ormanları’na kurulması planlanan Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerji santralına (RES)karşı Kuzey Ormanları Savunması (KOS) hukuki süreç başlattı. İstanbul RES projesine ilişkin verilen çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararının iptali için dava açan KOS, kararın hukuka uygun olmadığını ve kamu yararı gütmediğini belirtti.

RES’in leyleklerin göç yolu üzerinde yapılacağı belirtilen açıklamada, “Kuzey Ormanları’nın Çatalca bölgesindeki kadim meşe ormanlarını ve yaban hayatını yok edecek olan, 300 bine yakın leyleğin göçünü engelleyecek olan İstanbul RES Projesi iptal edilmeli, proje için verilen ÇED olumlu raporu kaldırılmalıdır” denildi.

'ÇED OLUMLU KARARI HATALI'

ÇED dosyasında meteoroloji mühendisi görevlendirilmeden hazırlandığına dikkat çekilen açıklamada, “ÇED dosyasının yeterli teknik personelce hazırlanıp hazırlanmadığı davalı iradece denetlenmemiş ve araştırılmamıştır. Bu durum idarece verilen kararın esaslı hatasını oluşturmaktadır. Meteorolojik verilerin hatalı saptanması sonucu yangını etkileyen faktörler hatalı saptanmıştır. Proje kapsamında yapılan yapılar için Bayındırlık ve İskân Bakanlığı çerçevesinde jeoloji- jeoteknik etüt raporu dosyada bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

'KÜMÜLATİF DEĞERLENDİRME YAPILMALI'

Bölgede bir çok RES projesine olduğu ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yapmış bulunduğumuz araştırmada Kemerburgaz RES, GOP RES, Şile RES, Yamaçtepe RES, Tahakadın RES, Aydost RES gibi RES’lerle de komşu durumdadır. Bu projelerin tamamı aynı ormanlık alan içinde konumlanmış durumdadır. Bölgedeki benzer faaliyetlerin çevresel etkilerinin bir bütün olarak ele alınması gereklidir. Kümülatif etki değerlendirmeye tabi tutulmaksızın idarece verilen karar hatalıdır. Proje alanı Çatalca’ya bağlı Karacaköy, Karamandere, Çiftlikköy, Kalfaköy, Gümüşpınar, Belgrat Köyleri hayvancılık, arıcılık, çiftçilik yapılan alanlardır.”

KUŞLARIN GÖÇ YOLU ÜZERİNDE

Açıklamada projenin bölgenin biyoçeşitliliğine vereceği zarara ilişkin ise şöyle dendi: İstanbul RES inşaatı, Çatalca’da orman ve tarım alanların yok olmasına ve biyoçeşitliliğe zarar verecektir. Dünya üzerindeki Küçük Orman Kartalları’nın yüzde 90’ı projenin gerçekleştirileceği Kuzey Ormanları üzerinden göç etmektedir. İstanbul RES projesinin kurulduğu Kuzey Ormanları 200 bin gündüz yırtıcısı tarafından göç yolu olarak kullanılmaktadır. En az 34 kuş türü Bern Listesi Ek-II’ye, yani “Mutlak Koruma Altındaki Türler Listesi’ne; en az 17 kuş türü Bern Listesi Ek-III’e, yani “Koruma Altındaki Türler Listesi’ne girmektedir.

Birgün