Macaristan'dan Balkan Ülkelerine Nato Üyeliği Desteği

Macaristan'dan Balkan Ülkelerine Nato Üyeliği Desteği

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto:- "Macaristan, Makedonya, Gürcistan ve Bosna-Hersek'in bir an önce ittifaka davet edilmesini istiyor. Batı-Balkan bölgesinin NATO'ya entegre olması bölgeyi daha da güvenli kılar."- "Sığınmacı bask

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Makedonya, Gürcistan ve Bosna Hersek'in bir an önce NATO'ya davet edilmesini istedi.

Szijjarto, Budapeşte'de yaptığı açıklamada, NATO'nun yeni üyeler alması halinde daha da güçleneceğini belirterek, ''NATO sonunda Karadağ'a üyelik teklif edecek kadar cesur davrandı. Şimdiki yeni dünya sisteminde hem güneyden hem de doğudan ittifaka karşı yeni tehditler doğuyor. Genişleme politikasını devam ettirmek yeterli değil bilakis hızlandırmak gerekli'' dedi.

Macaristan'ın her zaman Karadağ'ın NATO'ya davet edilmesini ve üyeliğini desteklediğini vurgulayan Szijjarto, ''Macaristan, Makedonya, Gürcistan ve Bosna-Hersek'in bir an önce ittifaka davet edilmesini istiyor. Batı-Balkan bölgesinin NATO'ya entegre edilmesi bölgeyi daha da güvenli kılar'' ifadesini kullandı.

Szijjarto, Batı-Balkan ülkelerinin NATO üyesi olması durumunda sığınmacı krizinin yönetilmesinin daha kolay olacağını savunarak, ''Sığınmacı baskısının azaltılması konusunda NATO'nun Ege Denizi'nde yer alma kararını destekliyoruz. Türkiye ve Yunanistan bu konuda yapıcı davranıyor'' diye konuştu.