Obama'dan Küba'da "Özgürlük" Vurgusu

Obama'dan Küba'da "Özgürlük" Vurgusu

ABD Başkanı Obama, Küba'da halka seslendi- Obama: - "Vatandaşlar korkmadan akıllarından geçeni söyleyebilme özgürlüğüne sahip olmalı"- "Herkes kendi hükümetini özgür ve demokratik seçimlerle iş başına getirebilmeli"- "Ambargoyu yarın kaldırsak bile Kübalı

WASHINGTON (AA) - ABD Başkanı Barack Obama, Küba'ya yaptığı tarihi ziyaretin son gününde halka seslenerek özgürlük vurgusu yaptı ve "Vatandaşlar korkmadan akıllarından geçeni özgürce söyleyebilmeli." dedi.

Obama'nın başkent Havana'daki tarihi tiyatro binasında yaptığı konuşma, Küba devlet televizyonundan da yayınlandı. Obama'nın konuşmasını Küba Devlet Başkanı Raul Castro da tiyatro salonundaki bir locadan izledi.

Konuşmasının başında "Buraya Soğuk Savaş'ın Amerika kıtasındaki son kalıntılarını gömmeye geldim." diyen Obama, Küba halkına dostluk eli uzattıklarını söyledi.

Obama, ABD'nin niyetinin Küba'da bir değişimi ya da ABD'nin siyasi ve ekonomik sistemini dayatmak olmadığını belirterek, "Her ülkenin, her halkın kendi yolunu belirleme, kendi modelini şekillendirme hakkını tanıyoruz." ifadesini kullandı.

Obama, sık sık alkışlanan konuşmasına şöyle devam etti:

"Ancak hem benim inandığım hem de Amerikalıların inandığı şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Vatandaşlar korkmadan akıllarından geçeni söyleyebilme özgürlüğüne sahip olmalı. Herkes hükümetlerini barışçıl şekilde protesto edebilmeli ve hukuk, bu haklarını kullanan kişilerin keyfi şekilde gözaltına alınmasına izin vermemeli. Herkes inancını barışçıl ve herkese açık şekilde yaşayabilme özgürlüğüne sahip olmalı. Herkes kendi hükümetini özgür ve demokratik seçimlerle iş başına getirebilmeli. Herkes bu konuda bana katılmayabilir ama bunların evrensel insan hakları olduğuna inanıyorum."

- "Castro'nun uzun bir listesi var"

Obama, ABD ile Küba hükümetleri arasında farklılıklar bulunduğunun bir sır olmadığını belirterek, ziyareti sırasında Raul Castro ile açıkça konuşma imkanı bulduğunu söyledi. Obama, Castro'nun ABD'nin kendi sistemindeki ekonomik eşitsizlik, idam cezası, ırk ayrımcılığı ve ABD'nin sınır dışı askeri müdahaleleri gibi yanlışları sıraladığını aktardı.

Obama, "Castro'nun uzun bir listesi var ama Küba halkının şunu anlaması lazım: Bu açık tartışma ve diyaloğu memnuniyetle karşılıyorum. Bu iyi ve sağlıklı, bundan korkmuyorum." dedi.

Küba ile ilişkileri normalleştirme kapsamında 15 ay önce başlattığı girişimler çerçevesinde bugüne kadar yaptıklarını sıralayan Obama, iki ülke arasında seyahati kolaylaştırma, ticari ilişkileri geliştirme gibi girişimlerde bulunduklarına işaret etti.

Obama, "ABD Başkanı olarak Kongre'ye ambargoyu kaldırma çağrısı yaptım. Bu, Küba halkının omuzlarındaki miladını doldurmuş bir yük. Bu aynı zamanda burada iş ve yatırım yapmak isteyen Amerikalıların üzerindeki bir yük ama ambargoyu yarın kaldırsak bile Kübalılar sürekli değişim olmadan potansiyellerini hayata geçiremez." ifadesini kullandı.

Obama'nın bu sözleri de salondan alkış aldı.

ABD Başkanı, Havana'da ayrıca Kübalı bazı muhalif gruplar ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya geldi. ABD'nin Havana Büyükelçiliğinde yapılan görüşmeye, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de katıldı.

Burada kısa bir konuşma yapan Obama, doğrudan Küba halkının ne düşündüğünü öğrenmenin kendisi için önemli olduğunu vurguladı. Obama, "Küba'da aktif bir sivil hareketin içinde olmak çoğu zaman büyük cesaret gerektiriyor. Bu da Küba hükümeti ile derin ayrılıklara sahip olduğumuz bir alan." diye konuştu.

Etiketler obama Küba özgürlük