Onaylı diploma yerine mezuniyet belgesi

Onaylı diploma yerine mezuniyet belgesi
Güncelleme:

YSK'nın aldığı karara göre, Cumhurbaşkanlığına ve milletvekilliğine aday olanlar noter onaylı diploma yerine, e-devletten aldıkları öğrenim/mezun belgesini verebilecek.

Sözcü gazetesinden İsmail Şahin'in haberine göre  Yüksek Seçim Kurulu”nun (YSK), 24 Haziran’da birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin aldığı 327, 330, 333 ve 334 sayılı kararlar Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Yurtdışındaki seçmenlerin oy kullanma tarih ve süreleri, gümrük bölgeleri ve havalimanlarında kurulacak sandıklara ilişkin düzenlemeleri içeren kararlardan biri de adaylardan istenecek belgelere ilişkin.

YSK’nın 327 sayılı kararında, 24 Haziran Pazar günü birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin siyasi partiler tarafından YSK’ya milletvekili aday listeleri verilirken, nüfus kayıt örneği, öğrenim/mezun belgesi, adli sicil ve arşiv kaydı belgesi ile askerlikle ilişiği olmadığına dair belgelerin “e-Devlet” kapısından (www.turkiye.gov.tr) barkodlu alınmış olanların da kabul edileceği belirtildi.

2014’TE ONAYLI DİPLOMA İSTENMİŞTİ

Geçmiş yıllarda yapılan seçimlerde aday başvurularının kabul edilebilmesi için noter ya da siyasi parti yetkililerince onaylanmış nüfus cüzdanı ve diploma örneklerinin eklenmesini zorunlu tutulmuştu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 8 Haziran 2014 tarihinde yayınlandığı 2923 sayılı “Cumhurbaşkanı seçiminde; seçilme yeterliliği, aday gösterilme, adayların görevden ayrılmalarına ve seçim sistemi ile uygulanmasına ilişkin usul ve esasların belirlenmesine ilişkin” kararda adaylardan yüksek öğrenim yapmış olduğunu gösteren onaylı diploma örneği istemişti.

 

Sözcü