''2 bakan İmamoğlu'na rakip olmak istedi ama Erdoğan'ın planı farklı''

''2 bakan İmamoğlu'na rakip olmak istedi ama Erdoğan'ın planı farklı''

Son yerel seçimlerde Binali Yıldırım'ın adaylığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni kaybeden AK Parti'de sürpriz bir ismin, bir sonraki yerel seçimlerde Ekrem İmamoğlu'na rakip olmaya hazırlandığı iddia edildi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı  Barış Pehlivan bugün köşesine AK Parti’nin İBB planlarını taşıdı. Pehlivan Adil Karaismailoğlu ve Murat Kurum’un İBB yönetmek istediğini fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın farklı planları olduğunu yazdı.

Barış Pehlivan’ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Arka Bahçe’nin sıkı ziyaretçileri bilir. Geçen ay şunu yazdım: “Söylenen o ki Erdoğan, İstanbul’un başına Adil Karaismailoğlu’nu düşünüyor.”

Ulaştırma bakanının Marmaray’daki “habersiz gibi görünen” videosunun da bu amaca yönelik bir çalışma olduğunu belirttim.

Kaçtır anlatacağım, fırsat olmadı. AKP koridorlarını iyi bilen bir kaynağım aradı ve şöyle dedi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da gözü İBB’de. O da İstanbul’u yönetmek istiyor.”

Tam ağzımdan “Desene, kabinede kavga çıkacak” sözü çıkacaktı ki, telefondaki ses ekledi:

“Biliyorsun ki, hiç yanıltmadım seni. Görürsün; ikisi de değil, çok sürpriz bir adayı olacak AKP’nin. Erdoğan fikir değiştirecek ve İBB’nin başı için başka bir ismi aday gösterecek.”

Haliyle, sordum o ismi. Size şimdilik söylememem şartıyla fısıldadı.

Evet, şu an ibre Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’ndan yana. Ama bakalım, kaynağımın dediği gibi Erdoğan daha “sağlıklı” bir ismi düşünecek mi?

Barış Pehlivan'ın Cumhuriyet gazetesindeki yazısının tamamı için...