için kaldı

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu Hakkındaki Gensoru

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu Hakkındaki Gensoru

Ramazanoğlu: "Bizim çapımızı değerlendirecek olan millet ve sandıktır. Millete, sandığa gittiğimizde kimin çapının ne olduğuna millet karar veriyor. Biz de o kararla buradayız"-CHP Grup Başkanvekili Gök'ün, Ramazanoğlu'na yönelik "sizin bu çapsız bakanlığ

TBMM (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, "Bizim çapımızı değerlendirecek olan millet ve sandıktır. Millete, sandığa gittiğimizde kimin çapının ne olduğuna millet karar veriyor. Biz de o kararla buradayız" dedi.

Ramazanoğlu'nun, HDP'nin hakkında verdiği gensoru önergesi üzerinde Hükümet adına yaptığı konuşmanın ardından TBMM Genel Kurulunda tartışma yaşandı.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, ülkenin her köşesinden her gün çocukların istismarına dönük, herkesi üzen olaylar duyduklarını iddia ederek, "Bakanlığın gördüğü ama üzerini örttüğü, Ensar Vakfını savunmasını, onu da göğüslemeye çalışarak çocuklarımızı bir Aile Bakanı'ndan korumaya çalışıyoruz. Uyuşturucu kullanım yaşının 10'lara düştüğü, çocukların fuhşa zorlandığı bir ülkede Aile Bakanı, 'Anamuhalefet partisi lideri, benim analık hakkımı sorgulayamaz' diyor. Sayın bakanım, sizin bu çapsız bakanlığınızı sorgulamak benim genel başkanımın hakkı ve haddidir." ifadelerini kullandı.

AK Parti'li milletvekilleri, Gök'ün bu sözlerini, sıra kapaklarına vurarak protesto etti.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, sataşma gerekçesiyle söz alarak, "Başka çocuklar mağdur olmasın diye mücadele ediyoruz. Gensoru, siyasi iktidardan hesap sorma biçimidir. Bunu hakkıyla kullanmak zorundayız, şu anda yaptığımız da bu. Ben çok ciddi tehlike görüyorum; nerede çok fazla ahlaktan söz ediliyorsa, orada çok fazla ahlaksızlık vardır. Şimdi eşcinsellerin üzerine söz atılmaya çalışılıyor ve toplumda bir gruba ciddi ayrımcılık yapılıyor. Kimseye ayrımcılık yapma hakkına sahip değilsiniz. Bu suçu ne eşcinsellere atarak, ne din üzerinden laf söyleyerek ne de burada konuşmaya girişte şehitlerimizi anarak üstünüzden atamazsınız. Kamuoyu infial halindedir; 300 bin imza toplanmıştır, bunun hesabını kamuoyu sorar" dedi.


-"Anneliğimi sorgulamak kimsenin ne hakkıdır, ne haddidir"


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu da sataşma gerekçesiyle söz aldı. Ramazanoğlu, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök’ün TBMM'nin bir üyesi, bir kadına ve Hükümetin bir bakanına karşı kullandığı üslubu şiddetle kınadığını belirterek, "Anneliğimi sorgulamak kimsenin ne hakkıdır, ne haddidir. Sözlerimin de arkasındayım. Nezaket ve saygıya davet ediyorum. Bizim çapımızı değerlendirecek olan millettir ve sandıktır. Millete, sandığa gittiğimizde kimin çapının ne olduğuna millet karar veriyor ve biz de o kararla buradayız" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da sataşma gerekçesiyle söz alarak, "Çocuk tacizi meselesi; hiç kimsenin, hiçbir şekilde, hiçbir söze, lafa, iddiaya gerek duymaksızın safının belli olduğu bir konudur. Hiç kimse bunu herhangi bir şekilde gölgeleyecek girişimde bulunmaz. Çocuk tacizi açık bir suçtur. İnsan olan, ahlak sahibi olan herkes; ideolojisi, dünya görüşü, dini, mezhebi ne olursa olsun tavrı bellidir. Sorun şu; aynı zamanda böylesine herkesin aynı safta yer aldığı bir konuyu siyasal husumet, siyasal saldırı, siyasal eleştiri ve siyasal hikaye çıkartmanın aracı haline getirdiğinizde bu bir ahlak meselesidir. Asıl ahlak meselesi budur" dedi.


-"Tacizi, istismarı sandığa götürerek kurtulamazsınız"


CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise sataşma gerekçesiyle yaptığı konuşmada, önemli bir konunun görüşüldüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"Bu ülkede muhalefete en ağır sözleri söylemek Cumhurbaşkanı ve bakanlar için bir hak ama muhalefet partisi en küçük eleştiri yaptığında bakanlar, iktidar ayakta. Ben Sayın Bakan'a dönerek 'çapsız bakan' dedim. Çapsız, yetersiz anlamında kullanılır. Yani yetersizsiniz Sayın Bakan. Sayın Bakan kalkmış 'Sandıkta bunun hesabını görelim.' diyor. 17-25 Aralık yolsuzluklarını sandığa havale ettiniz, orada temizlemeye kalktınız. Şimdi tacizi, istismarı sandığa götürerek kurtulamazsınız bundan. Bunun hesabını vereceksiniz. O çocuklarımızın sorumlulukları bizim üzerimizdedir. Siz daha üzerinize aldığınız sorumluluğun farkında değilsiniz Sayın Bakan. Lütfen kendinize geliniz. Bütün çocuklar, bütün aileler travma geçiriyor, ülke ayakta. Siz ise burada sanki hiçbir şey olmamış gibi konuşmaya çalışıyorsunuz. Çok şeyler oldu. Çok şeyler de oluyor. Çocuklarımızın yaraları büyük, ailelerin travmaları büyük. Bunları görün lütfen. Ben sizleri eleştirmeyeceğim de kimi eleştireceğim. Ben denetim hakkımı, hesap sorma hakkımı kullanıyorum. Siz de bize hesap vereceksiniz."

Bostancı, yerinden söz alarak, çocuk istismarı ile ilgili araştırma komisyonunu hep birlikte kurduklarını belirterek, "Eminim öfke, kızgınlık, siyasi tartışma, bunları bir kenara bırakalım hep beraber insani ve ahlaki temelde komisyon bir çalışma yapacak, başka türlü olmaz. Levent Bey'den beklentimiz kendisine yakışan bir konuşma, bu değildi. Herhalde iki tane Levent Bey var" dedi.

Konuşmaların ardından gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmedi.

Meclis Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Başkanlık Divanı olarak dün Balıkesir'de bir şehidin cenaze töreninde CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm'e yapılan saldırıyı kınadıklarını, siyasetin içinde şiddetin hiçbir zaman yer almaması gerektiğini söyledi.

Hamzaçebi, daha sonra alınan karar gereğince tasarı ve teklifleri sırasıyla görüşmek üzere, yarın saat 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Birleşimin kapanmasının ardından bazı AK Parti'li kadın milletvekilleri, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in yanına giderek Gök ile ilgili tepkilerini ifade etti.

AK Parti'li milletvekilleri, komisyon sıralarına giderek Ramazanoğlu ile sohbet etti.