Aralarında İstanbul da var! Türkiye 30 ilde ara genel seçime gidebilir!

Kayyum atamalarına tepki olarak sine-i milleti masaya yatıran HDP'nin Türkiye'yi aralarında İstanbul, Antalya, Trabzon, Diyarbakır ve Gaziantep’in de bulunduğu 30 ilde ara seçime götürmeyi hedeflediği öne sürüldü.

Aralarında İstanbul da var! Türkiye 30 ilde ara genel seçime gidebilir!
A+ A-

HDP, sine-i millete dönerek Türkiye'yi ara seçime götürmeyi tartışıyor. Yarın Ankara Hilton Otel’de yapılacak toplantıda, 19 Milletvekilinin istifa edip Anayasa gereği zorunlu ara seçime gidilmesi konusunda karar verilecek.

Sözcü gazetesinden Emin Özgönül'ün haberine göre Anayasa'nın 78. maddesine göre, TBMM üyeliklerinde en az 30 boşalma olduğu taktirde 3 ay içinde ara seçim yapılması gerekiyor. TBMM'de halen 11 boş sandalye var ve 19 Milletvekili daha istifa ederse, ara seçim gerekecek.

MART 2020’DE SEÇİM İHTİMALİ

TBMM'de 62 Milletvekili bulunan HDP, en az 19 milletvekilinin istifa etmesi ve ara seçim konusunda karar verecek.

İstifa halinde Türkiye, 2020 Mart ayında 30 ilde ara seçime gidecek ve 30 yeni milletvekili seçilecek.

İKTİDAR ENGELLEYEBİLİR

Ancak Anayasa'nın 84. maddesinde ‘'İstifa edenin milletvekilliğinin düşmesi, TBMM Başkanlık Divanınca tespit edildikten sonra, TBMM Genel Kurulunca kararlaştırılır'' hükmü bulunuyor.

TAKVİM NASIL İŞLEYECEK?

Bu durumda iktidar ara seçime gidilmesini istemediği taktirde HDP'liler istifa etse dahi, bu istifaları Meclis'te onaylamayarak, engelleme yapabilecek. Ancak istifanın tek taraflı bir irade olduğu da belirtilerek, istifa eden Milletvekilinin, TBMM'de tutulamayacağına dikkat çekiliyor.

600 Milletvekili ile açılan TBMM'de, Berat Albayrak, Abdülhamit Gül, Mevlut Çavuşoğlu ve Süleyman Soylu'nun bakan olması, yerel seçimlerde belediye başkanı seçilen milletvekillerinin ayrılması ve ölümler nedeniyle 11 sandalye boşaldı. Halen Edirne, İstanbul, Denizli, Antalya, Gaziantep, Trabzon, Bolu, Van, Kars, Diyarbakır ve Kocaeli'de birer sandalye boş bulunuyor. HDP'nin sine-i millet kararı alması durumunda özellikle güneydoğu illerinden 19 Milletvekilinin istifası ile, boş sandalye sayısı 30'a yükselecek.

Metropoll Araştırma son seçim anketi sonuçlarını açıkladıMetropoll Araştırma son seçim anketi sonuçlarını açıkladı

Son anketten dikkat çeken ayrıntı: AK Partililer de güvenmiyor!Son anketten dikkat çeken ayrıntı: AK Partililer de güvenmiyor!

ORC Araştırma 'Bu pazar seçim olsa' anketinin sonuçlarını açıkladıORC Araştırma 'Bu pazar seçim olsa' anketinin sonuçlarını açıkladı

Ünlü anket şirketiden çarpıcı AK Parti yorumuÜnlü anket şirketiden çarpıcı AK Parti yorumu

Metropoll son anketini açıkladı: Son ankette Erdoğan'a kötü haber!Metropoll son anketini açıkladı: Son ankette Erdoğan'a kötü haber!

Son seçim anketi sonuçları açıklandı: Dikkat çeken sonuçlar!Son seçim anketi sonuçları açıklandı: Dikkat çeken sonuçlar!

Sözcü