Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki'den Başkan Şahin'e ziyaret

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki'den Başkan Şahin'e ziyaret

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.

Şahin, ziyarette, Özhaseki’nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını hatırlatarak, bakanlık koltuğunda bulunmasını bütün belediye başkanları açısından büyük bir güç olarak gördüklerini söyledi.

Gaziantep’in 4’ü 3’ünün çarpık kentleşme olduğunu belirten Şahin, “Bütün Türkiye’ye örnek ciddi bir kentsel dönüşümü başarmış durumdayız. Ama şu anda önümüzde zorluklarımız var. Bu zorlukların hem teknik hem de mali olarak aşılabilmesi konusunda sizin tecrübelerinize, aklınıza ve talimatlarınıza ihtiyacımız var” dedi.

Gaziantep’te 350 bin göçmen bulunduğunu, sanayi ve ticaretten dolayı sürekli Güneydoğu’dan göç alan bir şehir olduğunu ifade eden Şahin, göçü berekete dönüştürmek gerektiğine dikkat çekti.

Şahin, toplumun önünde olarak, onların yaşam kalitelerinin artırılması için kentsel dönüşümde yeni bir döneme ve bakış açısına ihtiyaç olunduğuna işaret etti.

Özhaseki ve ekibine Gaziantep’e verdiği destekten dolayı teşekkür eden Şahin, “Eğer sizden kredi destekleri gelmemiş olsaydı biz bugün birçok yatırımı yapamamış olurduk. Ama bu kadar sıkıntıya rağmen yaklaşık hem Büyükşehir’de hem GASKİ bünyesinde 600 milyon TL’lik yatırım yaparak huzurlarınıza geldik” diye konuştu.

Bakan Özhaseki de Fatma Şahin’in Gaziantep’te belediye başkanı olarak görev yapmasını bir şans olarak gördüğünü söyledi.

ŞAHİN VE EKİBİNİ BAŞARILI ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI TEBRİK ETTİ

AK Parti’nin belediyelere ve yerel yönetimlere önem verdiğini vurgulayan Özhaseki, bunun bakanlık yapmış isimlerin Büyükşehir Belediye Başkanlıklarına getirerek gösterdiğini aktardı.

Şehirlerin artık kendine has değerleri taşımadığını dile getiren Özhaseki, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Binlerce yıldır yaşanan kadim medeniyetler üzerine kurulmuş, bin yıldırda bizim kendimize has medeniyetler inşa ettiğimiz şu dönemde sıfır şehirler inşa etmek kadar işimiz kolay değil. Burada ama gelinen noktada neler yapılacağı hususuda bizim bakanlığın birinci önceliğini oluşturuyor. Kentsel dönüşümle ilgili partimizin attığı adımlarda bizimde çok hızlı davranmamız icap ediyor.  Biz işin genel kurallarını koyarak müracat eden belediyelerin yaptığı çalışmaları değerlendirerek, bakanlıkta Ankara’da oturarak kendi koltuğumuzda Türkiye’yi idare edemeyiz. Buna karar verdik. Ve gittiğimiz illerde o ilin, o ilçelerdeki sıkıntıların çözümü noktasında formüller üretmemiz icap ediyor. Biz ağıt, şikayet makamında değiliz, çözüm makamındayız.”

Gaziantep’te yoğun göçten dolayı bir takım sıkıntılar yaşandığına dikkati çeken Özhaseki, kent için yapılacak çalışmalarla hayırlı adımlar atılacağına vurgu yaparak, Şahin ve ekibini başarılı çalışmalardından dolayı tebrik etti.

Konuşmaların ardından Başkan Şahin, Bakan Özhaseki ve ekibine, Gaziantep’te biten, yapılan ve devam eden projeleri içeren bir sunum yaptı. Bu arada Özhaseki, Büyükşehir Belediyesinin şeref defterini de imzaladı.

Şahin’in Özhaseki’ye hediye takdim ettiği ziyarete, Şehitkamil Belediye Başkan Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye  Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve  AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyup Özkeçeci katıldı.