CHP' liderinden ortak çağrı !

CHP' liderinden ortak çağrı !

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu'nun aldığı karar için ortak metin hazırlama çağrısında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na soykırım iddialarına karşı ortak metin yayınlama teklifinde bulundu.

Avrupa Parlamentosu’nun 'soykırım’ kararını eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'na çağrı yaparak, "Avrupa Parlamentosu'nun son aldığı karar dolayısıyla ortak bir metin hazırlayabiliriz" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na çağrı yaparak, "Avrupa Parlamentosu'nun son aldığı karar dolayısıyla ortak bir metin hazırlayabiliriz. Bu ortak metni imzalayabiliriz. Bu konuda görüşlerimiz ortak. Dolayısıyla her hangi bir sorun bu alanda yok" dedi. Bu çağrı öncesinde ise, Kılıçdaroğlu'nun Avrupa Parlamentosu’nun 1915 olaylarının 'soykırım’ olarak tanınmasını öngören tasarı ve Papa’nın sözleri ile ilgili yaptığı bir başka açıklamayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik düzenlediği basın toplantısında okudu.

BÜYÜK FELAKET YAŞANDI

CHP lideri, "Katolik Hıristiyan dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus’ın 1915’te yaşanan acı olayları, 1915’te henüz kullanılmayan bir kavram olan ‘soykırım’ sözcüğüne hapsetmesinin hem kavramsal olarak yanlış olduğunu hem de iki toplum arasındaki barışa hizmet etmeyeceğini" söyledi:

"1915 yılında gerek Ermenilerin, gerek Müslümanların hafızasında büyük bir travmaya neden olan bir trajedi, büyük bir felaket yaşanmıştır. Bu büyük felaketten kaynaklanan travmanın giderilmesi suçlayıcı, itham edici siyasi açıklamalarla mümkün olmayacaktır. Bu bakımdan başta dini önderler olmak üzere herkese düşen geçmişteki bu trajediyi yeni kuşakların çatışmasına değil, acının ortaklaştırılarak yaranın sarılmasına çalışmaktır.”

Kılıçdaroğlu geçmişte yaşanan acı olayları günlük siyasi hesaplara, önyargılara kurban etmeden soğukkanlılıkla değerlendirmenin herkesin görevi olduğunu söyledi:

"Elbette geleceğin barış içinde kurulması, geçmişin unutulmasını değil, tam aksine yaşanan trajedilerle samimiyetle yüzleşilmesini gerektirir. Ancak bunun yolu siyasi bir tavır almak uğruna çok boyutlu bir tarihi trajediyi soykırımkavramına hapsetmek değil, tarihi gerçeklerin kompleksiz, objektif biçimde tarihçilerce bilimsel yöntemlerle ele alınmasını sağlamaktır."

AP'NİN KARARI SİYASİ TAVIR

CHP’nin bir yandan ırkçılığa, dinin siyasete alet edilmesine, her türlü ayrımcılığa karşı çıktığını ifade eden Kılıçdaroğlu, tarihi gerçeklerin bütün boyutları ile anlaşılması ve bu travmanın üstesinden gelinmesini sağlayacak tüm adımların karşılıklı olarak atılmasına katkı sağlamaya kararlı olduğunu da belirtti.

Kılıçdaroğlu "Papa Franciscus’un açıklamaları ve Avrupa Parlamentosu'nunErmeni soykırımını AB üyesi ülkelerin tanımasına ilişkin tavsiye kararı, iki toplumun barışmasına hizmet etmeyen siyasi tavırlar olması itibariyle kabul edilemez” dedi.

CHP lideri Avrupa Parlamentosu’nda alınan kararla ilgili olarak hükümeti de eleştirdi. Son dönemde uluslararası aktörler tarafından Türkiye aleyhine olumsuz açıklamalar yapıldığını söyleden Kılıçdaroğlu, “Bu, AKP hükümetinin basiretsiz dış politikasının Türkiye’yi getirdiği noktayı göstermesi bakımından da düşündürücüdür” ifadelerini kullandı.