Günün bombası patladı: ''Erdoğan ile Esad görüşebilir!''

Günün bombası patladı: ''Erdoğan ile Esad görüşebilir!''

AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen yayın organından bugün dış politika konusunda bomba gibi bir iddia gündeme getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir zamanlar "Kardeşim Esad" sonrasında ise "Katil Esed" dediği Suriye lideri Esad ile görüşebileceği iddia edildi.

AK Parti iktidarına yakın Türkiye gazetesi, Tahran ve Soçi görüşmelerinde Suriye sahasına yansıyacak önemli kararlar alındığını, Türkiye'nin Rusya, İran ve Esad ile birlikte ülkenin doğusunda PKK'ye karşı müşterek harekât teklifinde bulunduğunu yazdı.

Yılmaz Bilgen imzalı haberde, Türkiye ve Suriye arasındaki görüşme trafiğinde bölgeyi iyi tanıyan uzmanlardan bir komisyon kurma safhasına geçildiği ve bir Körfez ülkesi ile Afrika’daki bir İslam ülkesinin arabuluculuk yaptığı belirtildi. Ancak Ankara’nın 'henüz erken' değerlendirmesi yaptığı, Erdoğan-Esad görüşmesinin bir telefon düzeyinde de gerçekleşebileceği kaydedildi.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan'ın böyle bir planı olup olmadığı ve bu konunun geçen hafta Erdoğan ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasındaki görüşmede ele alınıp alınmadığı soruları karşısında Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Kısa bir süre önce Soçi'de yapılan görüşmede Suriye meseleleri istişare edildi. Ancak telefonla iki temasların olasılığı Türk veya Suriye tarafına sorulmalı" dedi.

NE OLMUŞTU?

Daha önce Tahran'da yaptığı görüşmenin ardından geçtiğimz günlerde de Soçi'de Putin ile bir araya gelen Erdoğan, Türkiye'ye dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı.

Erdoğan, toplantıda masaya yatırılan Suriye konusunda, "Suriye’de yuvalanan terör örgütlerine karşı atılabilecek adımları da aramızda mütalaa ettik. Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden, Suriyeli kardeşlerimizle birlikte askerimize, polisimize, güvenlik güçlerimize, sivil vatandaşlarımıza saldıran bu katil sürüleriyle mücadelemize birlikte gereken cevabı verme kararında da mutabık kaldık" demişti.

Soru-cevap kısmında gelen "Tel Rıfat ve Münbiç’e yönelik olası askeri harekatla ilgili zaman zaman ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ şeklinde açıklamalarınız oluyor. Daha önce Rusya böyle bir askeri harekata karşı çıktığını, çok sıcak bakmadığını açıklamıştı. Bu tavrı devam ediyor mu Sayın Putin’in? Bugün yaptığımız görüşmelerde bu konu hangi çerçevede ele alındı?" sorusuna ise Erdoğan, şu yanıtı vermişti:

"Sayın Putin konuyla ilgili Türkiye’ye yönelik adil bir yaklaşım sürdürüyor. Terörle mücadele noktasında her zaman yanımızda olacağını özellikle de ifade ediyor. Burada şunu bize ima ediyor; ‘Mümkün olduğunca bunları, rejimle birlikte çözme yolunu tercih ederseniz çok daha isabetli olur’ gibi bir yaklaşımı var. Biz de diyoruz ki, şu anda bizim istihbarat örgütümüz Suriye istihbaratıyla zaten bu konuları yürütüyor ama bütün mesele netice almak. Eğer istihbaratımız, Suriye istihbaratıyla bu çalışmayı yürütürken, buna rağmen hala orada terör örgütleri fellik fellik at oynatıyorsa bu konuda bize destek vermeniz gerekiyor diyoruz. Bu konuda da mutabakatımız var."