İYİ Parti'den dikkat çeken Erdoğan iddiası: ''Bunun için çalışacak''

İYİ Parti'den dikkat çeken Erdoğan iddiası: ''Bunun için çalışacak''
Güncelleme:

İYİ Parti lideri Akşener'in Başdanışmanı Aytun Çıray,"Akşener akıllarda bir tereddüt kalmaması ve 'seçime girebilseydim kazanırım' diyememesi için Erdoğan'ın adaylığının önünü açmak için çalışacaktır" ifadelerini kullandı.

Türkiye AK Parti lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 3'üncü kez aday olup olamayacağını tartışmaya devam ederken, İYİ Parti'den dikkat çeken bir açıklama geldi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Başdanışmanı Aytun Çıray ise konuyla alakalı Akşener'in “akıllarda bir tereddüt kalmaması ve demokrat tavrı sebebiyle Erdoğan’ın adaylığının önünü açacağını” söyledi.

Sözcü yazarı Uğur Dündar'a konuşan Çıray, Anayasa'nın 101'inci maddesini hatırlatarak Erdoğan'ın en fazla 2 kez cumhurbaşkanı seçilebileceğini ifade etti.

Konuyla ilgili Akşener'in düşüncelerini açıklayan Çıray, şu ifadeleri kullandı:

"Birincisi; 'Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir' maddesini referanduma Meral Hanım sunmadı. Tayyip Bey bu maddeyi istedi ve meydan meydan savundu. Şimdi mağdurum mu diyecek? Aman Tayyip Bey mağdur rolü oynamasın diye 'Anayasa'yı bir kez delmekten bir şey çıkmaz' mı diyelim? O zaman anayasal meşruiyeti savunma konusunda inandırıcılığımız ne olacak? Ancak kimse merak etmesin; Sayın Meral Akşener akıllarda bir tereddüt kalmaması ve seçime girebilseydim kazanırdım diyememesi, daha da önemlisi demokrat tavrı nedeniyle Sayın Erdoğan'ın adaylığının önünü açmak için çalışacaktır. Ben 'altılı masa'daki -Sayın Kılıçdaroğlu'nun deyimi ile- dostlarımızın da bundan farklı düşüneceklerini sanmıyorum."

 

Uğur Dündar'ın Sözcü gazetesindeki yazısının tamamı için...