WikiLeaks'ten Suriye belgesi

WikiLeaks'ten Suriye belgesi

‘Erdoğan, Özel & Suriye; Lübnan/Suriye’ konulu e-posta WikiLeaks tarafından yayınlandı.

Suriye tarafından 22 Haziran 2012’de Türkiye’ye ait F-4 savaş uçağının düşürülmesinden 6 gün sonra gönderilen e-posta, Özel, Erdoğan ve dönemin Savunma Bakanı İsmet Yılmaz arasında Suriye’ye verilecek cevabı tartıştıkları bir toplantıyı konu alıyor.

WikiLeaks'in yayımladığı eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın kişisel e-posta adresindeki belgelerden birinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in 2012’de yaptıkları “Suriye’ye müdahale” tartışması olduğu belirtildi.

Sputniknews’in haberine göre, ‘Erdoğan, Özel & Suriye; Lübnan/Suriye’ konulu e-posta WikiLeaks tarafından yayınlandı. Suriye tarafından 22 Haziran 2012’de Türkiye’ye ait F-4 savaş uçağının düşürülmesinden 6 gün sonra gönderilen e-posta, Özel, Erdoğan ve dönemin Savunma Bakanı İsmet Yılmaz arasında Suriye’ye verilecek cevabı tartıştıkları bir toplantıyı konu alıyor. Belgede yazanlara göre Özel, Erdoğan’a ‘Suriye ordusu ile doğrudan bir çatışmaya hazır olmaları gerektiğini’ söylüyor. Ancak Erdoğan, ve danışmanları NATO’nun Türkiye ile Suriye arasında bir savaş istemediğini, böyle bir savaşın bölgeye yayılacağını düşündüklerini söyleyerek Özel’e itiraz ediyorlar.