için kaldı

Yeni kabinede MHP'li Bakan olacak mı ? Açıklama geldi

Yeni kabinede MHP'li Bakan olacak mı ? Açıklama geldi
Güncelleme:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, Bakanlar Kurulu'nda "MHP'den bir isim yer alır mı?" sorusuna "Milliyetçi, ülkücü kadrolar bu süreçte mutlaka dikkate alınır" diye cevap verdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, CNN TÜRK yayınına katıldı. Kalaycı, seçim sonrası kaldırılması planlanan OHAL içinse "Biraz uzatılması gerekir diye düşünüyoruz. Devletin menfaati ne ise o konuda gereken kararı veririz"dedi.

"Ülkücü kadrolar süreçte dikkate alınır"

Cumhurbaşkanı'nın oluşturacağı kabinede MHP'den bir isim yeralır mı? MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, CNN TÜRK'e konuştu. Kalaycı, "Milliyetçi, ülkücü kadrolar bu süreçte mutlaka dikkate alınır. Cumhur İttifakı olarak ilk turda seçilmesinde önemli katkımız var ama 'biz bu katkıyı verdik, sen de bana 5 bakanlık ver' böyle bir şeye girmeyiz. Sayın Cumhubaşkanı böyle bir tasarrufta bulunursa ona 'niye böle bir tasarrufta bulundun deme hakkımızda yok" dedi.

Kalaycı: Zıt düşecek konu yok gibi

Kalaycı, Cumhur İttifakı ile ilgili koalisyon değil, işbirliği süreci" dedi. Cumhur İttifakı seçimden sonra dağılacak gibi bir algı yürütüldü. Cumhurbaşkanı bir manifesto açıkladı. Bakınca çok zıt düşülecek bir konu yok gibi. Önümüzdeki süreçte bir sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum. Terörle mücadelede zaten son yıllarda tam destek veriyoruz" diye de ekledi.

MHP'den OHAL açıklamasıMHP'den OHAL açıklaması

"OHAL'in biraz uzatılması gerekir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce seçim sonrasında OHAL'in kaldırılabileceğini açıklamıştı. Peki MHP bu konuda ne düşünüyor? "Eğer hükümet ve ilgili kuruluşlar bu konuda gereken yapıldı diyorsa, itiraz noktasında olmayız" diyen Kalaycı, "Bize göre FETÖ'nün yapısı aktif. Halen siyasi ayak duruyor. Halen PKK ile mücadele ile son noktaya varmadık. Bu konuda biraz uzatılması gerekir diye düşünüyoruz. Devletin menfaati ne ise o konuda gereken kararı veririz" şeklinde konuştu.

"Meclis'teki ilk çalışma iç tüzük"

Mustafa Kalaycı, Meclis'teki ilk çalışmanın iç tüzük için olacağını söyledi. Milli Mutabakat Komisyonu'nun da çalışmalara devam edebileceğinin mesajını verdi.

"İnce'nin normalleşme çağrısını olumlu buluyoruz"

Kalaycı, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin normalleşme çağrısını olumlu bulduklarını da söyledi. Peki CHP'de genel başkanlık süreci yaşanır mı? Kalaycı soruya, "Seçim sürecinde Muharrem Bey apolet sökmeden bahsetmişti. Ben demiştim ki Muharrem Bey sökse sökse genel başkanın rozetini söker. Biraz o tarafa doğru gidiyor" şeklinde cevap verdi.

Mustafa Varank ve İbrahim Kalın Bakan mı olacak ?Mustafa Varank ve İbrahim Kalın Bakan mı olacak ?

İşte 24 Haziran sonrası kurulacak kabineİşte 24 Haziran sonrası kurulacak kabine