Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ''seyahat kısıtlaması'' istedi!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ''seyahat kısıtlaması'' istedi!
Güncelleme:

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kademeli olarak başlayan normalleşmeyle birlikte "Seyahat kısıtlaması olmaksızın, salgını kontrol etmek mümkün değil" dedi.

Vaka sayılarının artmaya devam ettiğini belirten Ceyhan, ''Görünen o ki, ne vatandaş, ne iş yerleri önerilere uymuyor. Ya uymalarını sağlayacağız, ya da İstanbul başta olmak üzere yeni vaka artışlarına hazırlıklı olacağız” ifadelerini kullandı.

 Alınacak önlemler ülkenin her yerinde aynı olması gerektiğini söyleyen Ceyhan, ''Lokal önlemlerle, seyahat kısıtlaması olmaksızın, salgını kontrol etmek mümkün değil” diye konuştu.

Ceyhan ayrıca, risk durumu haritasına göre ‘çok yüksek riskli’ olarak tanımlanan şehirlerden daha az riskli olan kentlere olan trafiğe dikkat çekti.

Kritik 3 soru

Mehmet Ceyhan şu üç soruyu gündeme getirdi:

-Doğu Karadeniz’den her gün kaç kişi başka şehirlere gidiyor?

 -Turuncu Mersin ve Tarsus’tan kaç kişi öğlen sarı Adana’ya gidiyor?

-Bunların ne kadarında mutasyonlu virüs var biliyor musunuz?

''Yüzde 100 korunuyormuş gibi yaşamayın lütfen''

''Aşı tabi ki koruyucu ama bu kadar kısa sürece ve 18-60 yaş arasındaki sağlıklı kişilerde yapılan Faz 3 çalışma sonuçlarıyla yüzde 100 korunuyormuş gibi yaşamayın lütfen'' diyen Ceyhan, ''Özetle; dünyada vakalar azalırken bizde artıyor. Böyle davranmaya devam edersek, virüs olumlu bir mutasyona uğramadıkça işimiz önceki artışlardan daha zor olacak'' ifadelerini kullandı.