Rusya Büyükelçisi Ümit Yardım'dan skandal sözler !

Türkiye'nin Rusya Büyükelçisi Ümit Yardım, Ankara'nın Rus uçağını düşürmesiyle ilgili skandal sözler söyledi.

Rusya Büyükelçisi Ümit Yardım'dan skandal sözler !
A+ A-

Moskova Gazeteciler Birliği'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yardım, "Olanlar nedeniyle çok üzgün olduğumuzu birkaç kez söyledik. Biz de olayların böyle gelişmesini istemezdik" dedi ve ekledi: "Böyle durumlar yaşandığı zaman müzakere masasına oturmalı. Zira bu, sorunun sadece özür dileyerek çözüleceği bir durum değil." Yardım ayrıca, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Çin'de bir araya gelmesi ihtimalni dışlamadığını söyledi: "Hem Rus Dışişleri Bakanı Lavrov hem de Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bugün Çin'de bulunuyor. Net olarak bilmiyorum, ama belki aralarında bir görüşme olabilir." Yardım, "Krizden önce ilişkilerimizi stratejik düzeye çıkarmak gibi bir hedefimiz vardı. Hem Rusya hem de Türkiye'nin krizi aşıp önümüze bu hedefleri koyduğumuz noktaya geri dönmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Bunun için her iki tarafın savunma ve dışişleri bakanlıklarının yetkililerinden oluşacak heyetler kurulmasını önerdiklerini belirten Yardım, "Bu heyetler istenilen yerde, Rusya, Türkiye ya da üçüncü bir ülkede bir araya gelebilir. Bu, şu anki durumun detaylarını anlamamız için yararlı bir başlangıç olur" diye konuştu.

'ZORLUKLARI AŞACAĞIMIZA EMİNİM'

Diğer taraftan Yardım şu vurguyu da yaptı: "Rusya'yla resmi ilişkilerimizin 500 yıllık bir geçmişi var. Bu yüzden bu zorlukları aşacağımıza eminim. Bununla birlikte bazı jeopolitik gerçeklikleri, yani Türkiye'nin AB'ye üye olmak için müzakereler yürüten ve NATO üyesi olan bir ülke olduğunu reddetmiyorum. Ancak bu, Rusya'yla olan ilişkilerimizi ikinci plana attığımız anlamına gelmiyor." Ayrıca Yardım, Ankara'nın Suriye'de kara operasyonu düzenlenmesi gibi bir planı olmadığını söyledi: "Türk askerlerinin kara operasyonu düzenlemesi söz konusu değil. Gündemimizde böyle bir konu yok." Bu arada Yardım, Türkiye'nin, Rus pilot Oleg Peşkov'un ölümünden sorumlu olduğu söylenen Alparslan Çelik'in verdiği ifadeyi Rus Dışişleri'ne gönderip göndermediği sorulduğunda, "Bu konuda hiçbir bilgim yok. Bu, gündemimizde olan bir konu değil" dedi.

Yardım'a Ankara'nın, Türkiye-Suriye sınırına uluslararası gözlemciler yerleştirilmesi teklife nasıl baktığına dair bir soru karşısında da, "Bu da Türkiye'nin gündeminde olan bir konu değil" dedi.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'den Suriye'ye militan ve silah akışının durdurulması için sınırın Türkiye tarafına uluslararası gözlemcilerin davet edilmesini önermişti.