Türkiye dünyanın ''çöplük'' üssü oldu

Çin’in plastik ithalatını yasaklamasının ardından Türkiye, atık ithalinde ikinci sıraya yükseldi. CHP’li Tekin gelen atıklar arasında tehlikeli tıbbi atıkların da bulunduğunu belirtti.

Türkiye dünyanın ''çöplük'' üssü oldu
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Türkiye, Çin’in çöp ithalatını yasaklamasının ardından yurtdışından gelen çöplerin adeta merkezi haline gelirken dünyada çöp ithalatı yapan ikinci ülke konumuna geldi. CHP Parti Meclisi (PM) üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “Gelen maddelerin yüzde 80’inin geri dönüşümü yapılamıyor. Denizlerimiz ve ormanlarımız çöp yığınına döndü. Özellikle Mersin ve İzmit limanları, yurtdışından gelen çöplerle tanınmaz hale geldiler” değerlendirmesini yaptı.

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı'nın haberine göre Çin’in plastik atık ithalatını yasaklamasının ardından Türkiye, atıkların ithalini rekor oranda artırdı. 2016 yılında aylık 4 bin ton ithal atık gelen Türkiye’ye 2018 yılı itibarıyla aylık 33 bin ton ithal atık gelmeye başladı. Başka bir deyişle Türkiye’de ithal atık oranı neredeyse 8,5 kat arttı. Türkiye özellikle İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, Slovenya, Fransa ve Japonya’dan atık ithal ederken gelen atıkların büyük bir bölümünün geri dönüştürülemiyor olması Türkiye’nin adeta dünyanın çöplüğü haline gelmesine neden oluyor.

CHP PM üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, yurtdışından gelen çöplerin arasında tehlikeli tıbbi atıkların da olduğunu belirtti. Bingöl, “Sadece çevre değil, insan sağlığı açısından da korkunç sonuçlar doğurabilecek bir mesele bu. Gelen atıklar doğaya atılıyor. Türkiye, kendi geri dönüşüm altyapısını bile henüz oluşturamamış bir ülke. Daha kendi altyapımız oluşmamışken rant uğruna hem çevre hem toplum sağlığı hiçe sayılıyor” diye konuştu.

Poşete kısıtlama, çöpe vize

Türkiye’ye plastik adı altında çöp ithal edildiğini vurgulayan Bingöl, hükümetin bir an önce ithal atıklara kısıtlama getirmesi gerektiğini vurguladı. CHP’li Bingöl, şunları dile getirdi:

“Sıfır atık politikası uygulayacağız diyorlar, plastik poşet kullanımını kısıtlıyorlar ama ülkenin yurtdışından gelen çöplerin merkezi olması hakkında ses çıkaran yok. İthalatçı firmalar konteyner başına 2 bin Avro alıyor ve bir konteyner tam 20-25 tonluk atık getiriyor ülkemize. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gelen atığı denetlemiyor, ülkeye neyin girdiğinden bile haberleri yok.”

 
 

Cumhuriyet

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News