Uykusuzluk öldürüyor !

Uzmanlar uykusuzluğun, ileri safhada ölüme sebebiyet verebileceğini söylüyor.

Uykusuzluk öldürüyor !
A+ A-

ABD\'de yapılan bir araştırmaya göre yeterince uyumamak sanılandan daha ciddi sonuçlara yol açabiliyor ve beyin hücrelerinde daimi kayba ve sonucunda ölüme neden olabiliyor. Nöroloji Dergisi adlı bilimsel yayında yayımlanan çalışmada fareler üzerinde yapılan araştırmada uzun süre uykusuz kalmanın beynin belli yerlerinde hücrelerin yüzde 25\'inin ölümüne yol açtı. ABD\'li uzmanlar aynı durumun insanlarda da geçerli olması halinde, kaybedilen uykuyu almaya çalışanın boşuna bir çaba olduğunu vurguluyor.

Günlük hayatın bir parçası olan uyku vücudu yeniliyor ve vücudun performansını artırıyor. Uykuda bir bozukluk olduğunda ise tamir edilemeyen sistemleri verimsiz çalışmaya başlıyor. İleri safhada psikolojik denge bozuluyor. Uzmanlar bu gibi durumlarda ölümün dahi kaçınılmaz olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Sağlıklı ve rahat bir uykuya dalmak nasıl mümkün

- Uykunuz yoksa yatağa girmeyin

- Yattıktan sonra ışıkları söndürün

- Uykuya dalmak için ayrıca uğraşmayın

- Hoş bir manzarayı gözünüzün önüne getirin 

- Çocukken saydığınız çitlerden atlayan koyunları hatırlayın. Fakat artık çocuık değilsiniz. Bunun yerine, içinizden geçen ve sizi mutlu eden bir kelimeyi tekrarlamak uykuya daha hızlı dalmanızı sağlayacaktır. 

- Yaşlılar 5-7 saat, yetişkinler 7-8 saat, okul çağındaki çocuklar 9-10 saat, 3-5 yaşlarındaki çocuklar 4-16 saat ve yeni doğmuş bir bebek 18-20 saat uyumalı.