YSK'dan sandıklara seçmen sayısı kuralı: Bu yerlerde sandık olmayacak!

YSK'dan sandıklara seçmen sayısı kuralı: Bu yerlerde sandık olmayacak!
Güncelleme:

Yüksek Seçim Kurulu, 14 Mayıs seçimlerinde seçmen sayısının 9 ve daha az olduğu yerleşim yerlerinde sandık kurulmaması kararı aldı.

Türkiye 14 Mayıs'ta adım adım seçimlere gidiyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde seçmen sayısının 9 ve daha az olduğu yerleşim yerlerinde sandık kurulmaması kararı aldı. Bu yerlerdeki yerlerde oy kullanmasının sağlanmasına karar verildi.

Cizre İlçe Seçim Kurulu, YSK Başkanlığına, Güçlükonak ilçesine bağlı Çetinkaya köyünde seçmen sayısının sıfır, Ağaçyurdu köyünde seçmen sayısının 2, Demirboğaz köyünde ise 7 olduğunu bildiren yazı göndererek, bu yerlerde seçim sandığı kurulup kurulmayacağı hususunda görüş istedi.

Konuyu inceleyen YSK, 12 Nisan'da yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıkların belirlenmesi işleminin Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce yapıldıktan sonra, seçmen sayısı 9'dan az olan yerleşim birimlerinde sandık kurullarının oluşturulmamasının uygun olacağına hükmetti.

TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı! Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu'nun görev süresi 1 ay uzatıldı
YSK, bu yerleşim yerlerindeki seçmenlerin, ilgili ilçe seçim kurullarınca belirlenecek en yakın yerleşim yerlerindeki sandık alanlarına dahil edilmesini, bu işlemin Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce SEÇSİS üzerinden yapılmasını kararlaştırdı.

Yüksek Seçim Kurulu açıkladı: İşte oy kullanacak olan seçmen sayısı

YSK, 14 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oy kullanabilecek seçmen sayısını açıkladı. Toplam 64 milyon 191 bin 285 seçmen olduğunu açıklayan YSK, bu seçmenlerin 3 milyon 286 bin 258'inin yurt dışında yaşadığını duyurdu.

195 BİN 705 SANDIK KURULACAK

YSK, oy verme işlemleri için toplam 195 bin 705 sandık kurulacağını açıkladı. Bu sandıkların 4 bin 969'u yurt dışında, 21 bin 15'i ise köylerde kurulacak.

19 NİSAN'DA SEÇMEN KAĞITLARININ DAĞITIMINA BAŞLANACAK

Seçmen kütüğü ise 12 Nisan'da netleşecek ve 19 Nisan'da seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı başlayacak. YSK, 6 Nisan'da ilçe seçim kurullarındaki itirazları toplayacak, 7 Nisan'da itirazları karara bağlayacak. 8 Nisan'da ise İl Seçim Kurulu'na yapılan itirazlar karara bağlanacak