Yazın lens kullanırken dikkat

Artık gözlük takmaktan sıkıldınız mı, o zaman lens almanın vakti geldi.

Yazın lens kullanırken dikkat
A+ A-

Kontakt lensler, gerek gözlük kullanmayı tercih etmeyen veya kontakt lens kullanması yararlı olan kişilere, gerekse de renkli gözlere sahip olmak isteyen kullanıcılara değerli bir seçenek oluşturuyor. Bu geniş kullanım alanı nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilen lenslerin düzenli bakımı ve doğru kullanımı gözlerin sağlıklı kalmasında büyük önem taşıyor.Rahat hareket edemiyor, sürekli gözlüklerinize dikkat etmek zorunda kalıyorsanız çözüm çok basit: Hemen size uygun bir kontakt lens kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat kontakt lenslerin rastgele satın alınmaması, kozmetik lensler de dahil tüm kontakt lenslerin mutlaka göz doktoru önerisi ile kullanılması gerekiyor. Lenslerin hatalı kullanımı gözde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Lensler kişinin gözüne uygun olmadığında, doğru kullanılmadığında ya da başkalarıyla paylaşıldığında enfeksiyon ve görme bozukluğu gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Özellikle yaz aylarında lenslerle havuza ve denize girmek, çeşitli enfeksiyonlardan göz kuruluğuna kadar birçok göz hastalığına yol açabiliyor.

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuri Güzel Ayer, kontak lensler hakkında bilgi verdi.

Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için kornea ön yüzeyine takılan özel maddelerden üretilen merceklere genel olarak "kontakt lens" denilmektedir. Bu lensler kornea ön yüzeyine yerleştirilerek, gözün kırma kusurunu optik kırıcıları sayesinde düzelterek daha net görmeyi sağlar. Günümüzde, dış görünüş ve gözlük takmanın verdiği rahatsızlık kontakt lens kullanmasının başlıca nedenidir. Sportif faaliyetler, yoğun çalışma temposu veya gözlük kullanmak istemeyen kişiler kontakta lens kullanmayı tercih etmektedir. Özellikle yüksek numaralı gözlük kullananlarda, iki göz arasında yüksek numara farkı olanlarda, düzensiz ve yüksek astigmatizmsi olan kişilerde kontakta lens takılması, kişilerin en iyi görme kalitesini elde edebilmesi için gereklidir. Sadece bu kişiler değil, gözlük kullanmak istemeyen ve göz yapıları uygun olan herkes kontakta lens kullanabilir. İlk kez kullanacak kişiler, kullanım sırasında ve öncesinde lensin takılması, çıkarılması, batması gibi birtakım sorunlarla karşılaşabilir. Hijyen kullanım süresi, alerji gibi durumlara dikkat edilmediğinde geçici ya da kalıcı bazı göz kusurları meydana gelebilir. Kitap okumak, bilgisayar karşısında çalışmak gibi aktivitelerde gözü çok yorar ve acı çektirici bir hal alabilir. Bu nedenle birtakım kurallara uymak gereklidir.

LENS KULLANICILARI ÇOK DİKKATLİ OLMALI
Acıbadem Eskişehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuri Güzel Ayer, kontakt lensler ile ilgili mutlaka yapılması gerekenleri söyle sıralıyor:

• Eğer göz kuruluğu probleminiz varsa ve gözyaşı miktarınız azsa, kesinlikle kontak lens kullanmayınız; zira daha ciddi problemlere sebep olabilir.

• Yine göz tansiyonu vs. gibi göz sorunlarınız varsa da lens kullanmayınız.

• Lenslerinizi, sürelerinden fazla kullanmayınız. Günlük lensleri bir günden fazla, aylık lensleri ise bir aydan fazla kullanmayınız.

• Günde en fazla 12-13 saat boyunca lens takınız. Daha fazlası gözünüze zarar verebilir ve görme kalitesini düşürebilir.

• Eğer gözünüzde batma, yanma, kaşıntı, aşırı sulanma vs. hissediyorsanız lensinizi çıkarmalısınız. Lensi ters takmış olabilirsiniz ya da lens üzerinde yabancı bir cisim bulunabilir. Ayrıca, gözleriniz kanlandığında ve de çok yorgun olduğunuz zamanlarda da lens takmayınız. Olumsuz sonuçlara yol açabilir.

• Uzun süreli lens satın almayınız ve aylık ya da yıllık lens satın almadan önce her seferinde mutlaka bir göz doktoruna muayene olunuz (bazı kişiler 'Lens kutunuzu atmayınız. Bir sonraki lens alışınızda bu kutuyu gösterip üzerindeki bilgilerle aynı lensten alabilirsiniz.' dese de buna itibar etmeyiniz). Gözünüzde olumlu/olumsuz yönde değişmeler hatta enfeksiyonlar meydana gelmiş olabilir. Her ihtimali göz önünde bulundurmak gereklidir.

• Eğer lazer ile göz ameliyatı olmak istiyorsanız, en az bir hafta öncesinden kontak lens kullanmayı bırakmış olmanız gerekmektedir. Hatta en doğrusu, ameliyat olacaksanız hiç lens kullanmamak olacaktır.

• Yere düşen bir lens, eğer üzerinde kalıcı bir hasar (çizik, yırtık vs.) oluşmamışsa, iyice temizlendikten sonra tekrar kullanılabilir; fakat yine de en iyisi bu lensi uzun süre kullanmamaktır.

• Kontak lens kullandığınız zamanlarda dumanlı ve tozlu ortamlarda kalmamaya ve yüzme vs. gibi direkt olarak gözü etkileyebilecek aktiviteler yapmamaya özen gösterin. Bahar aylarında ortaya çıkan polenler de lensinize ve dolayısıyla gözünüze zarar verebilmektedir.

• Lens kullanırken tırnaklarınıza dikkat etmeniz şarttır; zira uzun ya da keskin tırnaklar lensinize zarar verip onu çizebilir ya da yırtabilir.

• Sıcak, nemsiz ve kuru havalarda; bilgisayar ekranı karsısında; kitap okurken ya da ders çalışırken lens kullanmamaya özen gösteriniz.

• Kontak lensler gözünüzdeyken asla uyumayınız. Lens, gözünüzün arka kısmına kaçabilir, gözünüze yapışabilir ve bunlar da körlüğe bile neden olabilir.