Kadınların sadakati erkeklerden soruluyor

Araştırmalara göre, erkekler bir kadının sadece görünümüne dayanarak ne kadar sadık olduğunu söyleyebiliyor.

A+ A-

Batı Avustralya Üniversitesi’nden araştırmacılar, PlosOne\'da yayınlanan makalelerinde “Davranışsal bilgi yoksunluğu göz önünde tutulduğunda, erkeklerin sadece kısa bir sunumun ardından görüntülerden vardığı sonuçların tutarlılığı dikkat çekici” diye açıklama yaptılar.

Araştırmada cinsel sadakatin, sadece karşı cinsten yabancıların görünümüne bakarak anlaşılıp anlaşılamayacağı üzerine odaklanıldı.

Yapılan deneyde, Evrimsel Psikolog Samantha Leivers ve arkadaşları Leigh W. Simmons ve Gillian Rhodes, heteroseksüel erkeklerin yalnızca fotoğraflarına bakarak iki kadından hangisinin daha sadık olduğunu seçebildiğini ortaya koydular.

Araştırmada, 20 ve 42 yaşları arasında 34 heteroseksüel kadın fotoğrafı kullandı. Modeller 17 çift gruba ayrıldı ve her birinde partnerini birden çok kez aldatan bir kadın ve hiç aldatmayan bir kadın bulunuyordu.

Araştırmadaki 43 erkek deneğe bu kadınların fotoğrafları gösterildi ve hangisinin daha ‘sadık’ olduğunu düşündükleri soruldu. Diğer 29 katılımcıdan ise her kadının algılanan güvenilirliğini değerlendirmeleri istendi. Araştırmacılar, algılanan güvenilirlik ve doğru yargılanan sadakat arasında bir ilişki buldu. 

Daha sonra ilk bulguları desteklemek için 60 erkek üzerinde ikinci bir deney gerçekleştirildi. İki kadın arasında değerlendirme yapıldığında, erkeklerin yüzde 59 oranında başarılı olduğu tespit edildi ve erkeklerin sadece görünümüne bakarak bir kadının sadakatini yargılayabileceği kanısına varıldı.

Araştırmacılar, “Vardığımız sonuçlar, bu tür yargıların çekirdek bir gerçeği içerebileceğinin ilk kanıtıdır. Kadınlardan hangisinin daha sadık olduğu sorulduğunda, erkekler şans faktöründen öte doğru tercihi yapıyorlar” diyor.

Araştırmacılar ayrıca bu durumun erkekler için aldatılmalarını önleyen evrimsel bir avantaj olduğu fikrini paylaşıyor.

HT Hayat