19 Eylül Gaziler Günü ve düzenlenen törenler

Güncelleme:

Bugün Bakırköy Özgürlük Meydanı’nın çevresinden geçerken bir tören olduğunu tesadüfen fark ettim.

Sonrasında, bugün Gaziler Günü olduğunu ve çelenk sunma töreni yapıldığını öğrendim. Bu güne kadar yapılan benzer törenlerde edindiğim bir izlenim var. Genelde törene katılanlar Kaymakam, Asker Temsilcisi, Belediye Başkanı ve İlçe Müdürleri başta olmak üzere, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri ile az sayıda STK temsilcisi ve vatandaşlardan oluşuyor. Tabir yerinde ise, hep aynı kişiler, hep aynı yüzler törenlere katılıyor. Vatandaşların ya da STK’ların yoğun katılımını ve ilgisini maalesef göremiyoruz. Böyle olunca, üzülerek ifade edeyim ki, törenler yapılmış olmaktan öteye geçmiyor.

Anlamları ülkemiz açısından önemli olan ve gelecek nesillere aktarılması gereken, gün ve hafta kutlamalarının amacına uygun, vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşmesi gerektiği kanaatindeyim.

Bu amaçla, katılımcı listesinden başlamak üzere, günümüzün iletişim çağında vatandaşlarımızın ve STK’ların yoğun katılımını sağlayacak iletişim yöntemleri kullanılması ve etkinlikler düzenlenmesi yararlı olacaktır. Bu amaçla, İçişleri Bakanlığı’ndan başlayarak, Valilik ve Kaymakamlıklara görevler düşmektedir. Bu konuda neler yapabiliriz diye kamu, yerel yönetimler ve STK’lar olarak hep birlikte düşünmeli, çözümler üretmeliyiz.

19 Eylül Gaziler Günü’nde, vatanları uğruna hayatlarını hiçe sayan tüm gazilerimize minnetlerimizi sunuyor, sağlıklı, uzun ömürler diliyoruz. Şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Saygılarımızla.

Saygılarımızla.

Levent KÜÇÜK
Genel Başkan
Tüketiciler Derneği (TÜDER)

Diğer Yazıları
Resmi bayramlarda çelenk sunma törenleri
Asgari vergi uygulaması
Galatasaray - Fenerbahçe derbi maçının ardından...
Bahşiş nedir, bahşiş vermek zorunlu mudur ?