Devlet tiyatrolarında kıyım var! Perdeler açılamıyor...

Kültür, Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür Sanat-Sen) tarafından dün bir açıklama yapılarak opera ve tiyatro alanında sözleşmeli olarak çalışan yaklaşık 150 sanat emekçisinin işten çıkarıldığı ifade edildi.

Devlet tiyatrolarında kıyım var! Perdeler açılamıyor...
A+ A-

Cumhuriyet gazetesinden Orhun Atmış'ın haberine göre sendika açıklamasında Devlet Tiyatrosu’nda şu anda ciddi bir karmaşa yaşandığı ve kimi müdürlüklerde iş yürümez hale gelindiği de bildirildi. Sendikanın Genel Hukuk ve Toplu İş Sözleşmesi Sekreteri Deniz Özsaygı gazetemize konuşarak, işten çıkarmaların geçerli gerekçelerle yapılmadığını söyledi. Özsaygı, “Kesin olmamakla birlikte yeni işe alımlar için dilekçe toplandığını duyuyoruz” dedi. Özsaygı, işten çıkarılanların “fişlenerek” işlerine son verildiğini iddia etti. Ayrıca, kalanlar için de bir güvencenin olmadığını belirtti. 

Sendika açıklamasında da “Kimi arkadaşımıza güvenlik soruşturmasından geçemedikleri için sözleşmelerinin yapılamayacağı ifade edilmiştir. Ülkemizde yapılan güvenlik soruşturması ‘benden olup olmadığının tespiti’ soruşturmasına dönüştüğü artık herkesin malumudur. Tek adam rejiminin insan modeline uymayan emekçiler, yetenek ve bilgi düzeyleri hiç irdelenmeden istihdam edilmiyor hatta sanat kurumlarında yaşadığımız pratikte de gördüğümüz gibi işten atılıyorlar... 15 Temmuz sürecinde binlerce kamu emekçisi soruşturulduğu sırada, kimileri açığa alınır, kimileri KHK’lerle ihraç edilirken; tırnak içinde ‘temiz’ çıkan sanat emekçileri şu an güvenlik gerekçesiyle işten atılıyorlar. O günden bu güne ne değişmiştir? 22 yıllık çalışan 22 yıldır tehlike arz etmezken şimdi güvenliği ne yönden tehdit eder hale gelmiştir” diye soruldu. Sanat kurumlarında yıllardır kadro verilmemesi dolayısıyla sanat emekçileri sözleşme ile güvencesiz çalışıyordu; son çıkarmalarda da bu rol oynadı, sözleşmeleri yenilenmedi. Sanatçıların yıllardır kadrosuzluğa tepki göstermeleri haklı çıktı. 
 

Cumhuriyet