Her gün, ev iş arasında saatlerini trafikte harcayanları çıldırtacak tablo

Her gün, ev iş arasında saatlerini trafikte harcayanları çıldırtacak tablo
Güncelleme:

Yaz tatilinin sona erip okulların açılmasıyla başlayan trafik yoğunluğuyla ilgili bu araştırma sizi derinden sarsacak.

Toplu taşımayla işe gidip gelenlerin günde ortalama 91 dakikasını trafikte geçirdiği İstanbul'da, çalışanların yüzde 30'u en az 2 saatini toplu taşıma araçlarında geçiriyor.

Sözcü gazetesinden Engin Esen'in haberine göre 78 ülkede 80 milyondan fazla kullanıcısı olan toplu ulaşım ve haritalama uygulaması Moovit'in verilerine göre, İstanbulluların yüzde 66'sı 1 kere, yüzde 26'sı ise en az 2 kere aktarma yapıyor.

İstanbul'da durakta bekleme süresi ortalaması 19 dakika, ancak halkın yüzde 36'sı 20 dakikadan fazla süre araç bekliyor. İstanbullu vatandaşların ortalama iş-ev mesafesi ise 12 kilometre olarak tahmin ediliyor.
Her gün trafikte geçirilen ortalama süre Ankara'da 71 dakikayı, Antalya'da 63 dakikayı bulurken, İzmir ve Bursa'da 62 dakika olarak hesaplanıyor. 2 saatten fazlasını trafikte harcayanların oranı Ankara'da yüzde 17, Antalya'da yüzde 14, İzmir'de yüzde 13, Bursa'da yüzde 12 civarında seyrediyor.

Bu verilere göre, 6 gün çalışan bir İstanbullu haftada ortalama 546 dakikasını, yani 9 saatinden fazlasını trafikte kaybediyor. Haftalık iş günü sayısı 5 olan İstanbullu bir çalışan ise 7.5 saatten fazlasını trafikte geçiriyor. Trafikte bir haftada kaybedilen süre Ankara'da 7 saati; Antalya, İzmir ve Bursa'da 6 saati geçiyor.

İSTANBUL 4 SIRA BİRDEN YÜKSELDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin haziran ayında yaptığı yüzde 11 zamla birlikte, mavi kartla aylık 180 geçişin fiyatı 205 liraya çıktı. Deutsche Bank'ın derlemesine göre, aylık toplu taşıma abonman fiyatı bakımından İstanbul, 58 doları geçerek 47 şehir içinde 4 sıra birden yükselip 28'inciliği İspanyol başkenti Madrid'den aldı.

Aylık abonmanın en pahalı olduğu şehir 174 dolarla İngiliz başkenti Londra olurken, onu 132 dolarla İrlanda başkenti Dublin, 123 dolarla Yeni Zelanda kenti Auckland, 118 dolarla ABD kenti New York, 111 dolarla Japon başkenti Tokyo, 109 dolarla Hollanda'nın resmi başkenti Amsterdam izliyor. Avrupa'da en ucuz aylık abonman fiyatı 22 dolarla Çekya başkenti Prag'da satılıyor.

Her gün, ev iş arasında saatlerini trafikte harcayanları çıldırtacak tablo - Resim : 1

Seçiniz...