için kaldı

İşte Dünya Kupası tarihleri...

İşte Dünya Kupası tarihleri...

Katar'da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası'nın oynanacağı tarihler belli oldu.

FIFA'dan yapılan açıklamaya göre, turnuva 21 Kasım 2022'de başlayacak ve 28 gün sürecek. Final müsabakası ise 18 Aralık 2022'de oynanacak.

Futbolun en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası'nda, üzerinde belkide tarihin en büyük soru işaretlerini barındıracak olanı 2022'de Katar 'de düzenlenecek.

İlk kez bir Orta Doğu ülkesinin ev sahipliğini yapacağı ve yine ilk kez kış aylarında düzenlenecek 2022 Dünya Kupası, 21 Kasım, 18 Aralık tarihleri arasında oynanacak.

Katar turnuvayı aldı, oldukça canlar yandı!

Avustralya, Japonya, Güney Kore ve ABD'nin aday olduğu 2022 Dünya Kupası Katar'a verilirken,  bu karar beraberinde büyük tartışmaları getirmişti.

2018 ve 2022 Dünya Kupası ev sahipliklerinin Rusya ve Katar'a verilmesi, ve bu kararın üzerinde patlayan rüşvet iddiaları  FIFA Başkanı Sepp Blatter'i istifaya götüren süreçte kilit rol oynamış, Rusya ve Katar soruşturmasını yöneten FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu Başkanı Michael Garcia'nın istifa etmesi Blatter'in imajını olumsuz etkilemişti.

FIFA İcra Kurulu'nda yer alan 2 üyenin para karşılığında oylarını sattığı yönünde yer alan haberler, ev sahipliği yapan ülkeleri oldukça kızdırmış ve İngiltere ile ABD'nin FIFA ile arası oldukça bozulmuştu.

Bunun üzerine 2018-2022 FIFA Dünya Kupası'na ev  sahipliği sürecinde "kara para aklandığı ve suç teşkil edecek şekilde kötü  yönetildiği" gerekçeleriyle İsviçre Başsavcılığı tarafından FIFA'ya soruşturma  başlatılmış ve Zürih kentindeki merkez binasında bulunan tüm belgelere el konulmuştu.