CAS, Sharapova'nın cezasını 15 aya düşürdü

CAS, Sharapova'nın cezasını 15 aya düşürdü

CAS, Rus tenisçi Maria Sharapova'nın cezasını 15 aya düşürdü.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), doping yaptığı gerekçesiyle aldığı 2 yıl men cezasına itiraz eden Rus tenisçi Maria Sharapova'nın cezasını 15 aya düşürdü.

CAS'tan yapılan açıklamada, Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF)  tarafından verilen 2 yıllık cezanın kaldırılması ya da azaltılması talebinde  bulunan Sharapova ile ilgili kararını duyurdu.
 
Sharapova'nın 9 ay düşürülerek 2 yıldan 15 aya çekilen cezasının  uygulanmaya başlandığı tarih olarak da 26 Ocak 2016 tarihi verildi. Bu durumda  ünlü tenisçinin cezası 26 Nisan 2017 tarihinde sona erecek. Sharapova gelecek  yılki sezonun ikinci grand slam tenis turnuvası Fransa Açık'a katılabilecek.
 
Geçen sezonun ilk grand slam turnuvası Avustralya Açık'ın devam ettiği  26 Ocak'ta alınan doping numunesinde yasaklı meldonyum maddesine rastlanan  Sharapova, söz konusu ilacı 10 yıldır kullandığını ve yasaklı maddeler listesine  alındığını bilmediğini söylemişti.
 
Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından spordan geçen 8  Haziran'da 2 yıl men cezası alan 29 yaşındaki Rus tenisçi, meldonyumu bilinçli  kullanmadığını belirterek söz konusu cezanın kaldırılması veya sürenin  azaltılması için CAS'a başvurmuştu.
 
 CAS, kariyerinde 5 grand slam şampiyonluğu bulunan eski dünya 1  numarası sporcunun itirazını ilk olarak geçen 18 Temmuz'da karara bağlayacağını  açıklamasına rağmen daha sonra süreyi 19 Eylül'e kadar ertelediğini duyurmuştu.  Londra 2012'de tek kadınlarda gümüş madalya kazanan Sharapova, bu nedenle 5-21  Ağustos tarihleri arasında yapılan 2016 Rio Olimpiyatları'nda ülkesini temsil  edememişti.
 
Vücudun oksijen alımı ve dayanaklılığını yükseltmenin yanı sıra  fiziksel ve mental iyileşmedeki etkisiyle bilinen meldonyum, Dünya Dopingle  Mücadele Ajansı'nın (WADA) yasaklı maddeler listesine 1 Ocak'ta girmişti.
  
Sharapova'nın yanı sıra yüzücü Yuliya Efimova, buz patenci Ekaterina  Bobrova, güreşçi Evgeny Saleev ile Sergey Semenovda ve boksör Alexander Povetkin  gibi farklı dallarda yarışan Rus sporcuların doping testlerinde de meldonyuma  rastlanmıştı.