için kaldı

427 milyon şifrele çalındı

427 milyon şifrele çalındı
Güncelleme:

Bir dönemin en ünlü sosyal medya platformlarından MySpace kullanıcılarının e-posta ve parolaları çalındı.

Sanal ortamda iletişim ve arkadaşlık kurmaya imkan veren, kişisel profil, blog, grup, resim ve video paylaşımı ile ünlenen sosyal medya platformu MySpace'in milyonlarca parolası açığa çıktı.

Bir nevi Facebook'un atası sayılan MySpace, parolalarını güvensiz sayılan SHA-1 algoritması ile koruma altına alıyor. Bu da haliyle güvenlik açığına neden oluyor. Çalınan veriler arasında 427 milyon parola ve 360 milyon e-posta adresi olduğu iddia ediliyor.

Öte yandan kullanıcılar da bu durumdan sorumlu olarak gösteriliyor. Zira daha karışık ve güvenli şifreler yerine basit ve kolay tahmin edilebilir parolalar kullanılmış. İşte o parolalardan bazıları:

[Gördüğümüz gibi genellikle basit ve tahmin edilebilir parolalar kullanılmış.]

Gördüğümüz gibi genellikle basit ve tahmin edilebilir parolalar kullanılmış.Parolaların 2,800 dolardan satıldığı açıklandı. Eğer siz de e-posta veya parolanızın çalındığından şüphe ediyorsanız, hiç vakit kaybetmeden MySpace hesabınıza girerek kontrol edin. Eğer çalınmamış ise parolanızı daha güvenli ve tahmin edilmesi zor bir şekilde değiştirmenizi tavsiye ederiz.