Bir ülke daha TikTok'u yasakladı

Bir ülke daha TikTok'u yasakladı
Güncelleme:

Kırgızistan, popüler sosyal medya platformu TikTok'u çocukların zihinsel gelişimi ve sağlığını olumsuz etkilediği gerekçesiyle yasakladı.

Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı, ülkede sosyal medya platformu TikTok'u yasaklama kararı alındığını duyurdu.

"ÇOCUKLARIN ZİHİNSEL GELİŞİMİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR"
Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, TikTok uygulamasının, çocukların zihinsel gelişimi ve sağlığını olumsuz yönde etkileyen zararlı etkilerine ilişkin çok sayıda sivil toplum kuruluşundan şikayetlerin geldiği belirtildi.

"HAYATİ TEHLİKE ARZ EDEN VİDEOLARI TEKRARLAMAYA ÇALIŞIYORLAR"
TikTok'un kullanıcıyı kısa kliplerden oluşan sanal dünyaya sürüklediği, gençlerin bunları izledikten sonra bazılarının hayati tehlike arz eden belirli videoları tekrarlamaya çalıştığı kaydedilen açıklamada, bağımlılığa neden olan bu tür içeriklerin genç neslin duygusal durumunu olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekildi.

KARARIN UYGULANMASI İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURULDU
Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığının çok sayıda itirazı dikkate alarak ve gerçekleştirilen denetimlere dayanarak, ülkede TikTok'un yasaklanması kararının alındığı bildirilen açıklamada, kararın uygulanması için Dijital Kalkınma Bakanlığına başvurulduğu aktarıldı.

GEREKÇELERİNİ DE SIRALADILAR
Ülkede TikTok'u yasaklama kararının herhangi bir jeopolitik amaç taşımadığı vurgulanan açıklamada, TikTok'u durdurma kararının tamamen çocukların ahlaki eğitimlerini olumsuz yönde etkileyebilecek ve psikolojik sağlıklarına zarar verebilecek bilgilerden korumak için alındığı anımsatıldı.

AA