BTK Başkanı Türkiye'nin internet kullanım rakamlarını paylaştı

BTK Başkanı Türkiye'nin internet kullanım rakamlarını paylaştı
Güncelleme:

BTK-DETECON işbirliğinde gerçekleşen çalıştayın açılış konuşmasında BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan ülkemizdeki internet kullanım verileri hakkında bilgiler paylaştı.

BTK, DETECON ve ICT Media işbirliği ile düzenlenen ''Future Regulation Workshop'' programı BTK Merkez Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan BTK-DETECON çalıştayının açılış konuşmasını yaptı.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, ''Elektronik haberleşme sektörü, kendi içinde ilerlemeye çalışmanın çok ötesinde. Bu sebeple ülkemizin uluslararası ortamda söz sahibi olabilmesi için kurum olarak elimizden gelen gayret ve çabayı göstermekteyiz'' dedi.

BTK-DETECON iş birliğinde düzenlenen çalıştayın açılışındaki konuşmalarına şu sözlerle devam etti:

''2017 yılı İkinci Çeyrek Pazar Verileri Raporu'nda yer alan bazı verileri sizlerle paylaşmak istiyorum.
Ülkemiz elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmeci sayısı 446. Bu işletmeciler toplamda, 785 yetkilendirmeye sahip.

İşletmecilerin 2016 yılındaki net satışları toplamı 45,4 milyar TL iken; 2017’nin ikinci çeyreğindeki net satışları toplamı 12,5 milyar TL.

Mobil abone sayısı 76,6 milyon olurken; bunun yaklaşık 60 milyonu 4.5G aboneliğini tercih etti.
1,5 yıldan daha kısa bir sürede 4.5G’nin yaygınlığının bu kadar artması bizleri oldukça memnun etti.
Diğer taraftan, aktif olarak 4.5G hizmetini kullananların sayısı ise 24,9 milyona ulaştı. M2M abone sayısı ise 4,2 milyon oldu.

2008 yılında başlayan mobil numara taşınabilirliğinde şimdiye kadar taşınan numara sayısı 106 milyonu geçti.

4.5G’nin başarısının da etkisi ile toplam genişbant internet abone sayısı, önceki çeyreğe göre 2,1 milyon arttı ve 66,4 milyon oldu.

Tüm mobil aboneler için aylık ortalama 3 GB’a yükseldi. Bu rakam, cihazı ve SIM kartı 4.5G ile uyumlu aboneler için 6,3 GB oldu.

Sabit internet abonelerin veri kullanımı da gün geçtikçe artıyor. İkinci çeyrek verilerine göre, aylık ortalama kullanım 76,5 GB’a ulaştı.

2017 yılı ikinci çeyreğinde, fiber altyapı üzerinden internet alan abone sayısı 2,1 milyona yaklaştı.
Yerli kaynaklarımız ile üretim yapılabilmesi; gerek milli güvenlik, gerekse milli gelir artışı açısından büyük önem arz etmektedir.

Bu sebeple, Ülkemizin uluslararası ortamda söz sahibi olabilmesi için Kurum olarak elimizden gelen gayret ve çabayı göstermekteyiz.''
 

 

Etiketler internet btk mobil kota veri