Şeyh Raid Salah'a 28 ay hapis cezası

İsrail mahkemesi, kışkırtıcılık yaptığı ve yasa dışı bir derneğin faaliyetlerini desteklediği iddiasıyla 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah'ı 28 ay hapis cezasına çarptırdı.

Şeyh Raid Salah'a 28 ay hapis cezası
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

İsrail mahkemesi, kışkırtıcılık yaptığı ve yasa dışı bir derneğin faaliyetlerini desteklediği iddiasıyla 1948 Filistin İslami Hareketi'nin kuzey kanadının lideri Şeyh Raid Salah 28 ay hapis cezasına mahkum etti. Şeyh Raid Salah'a destek için Hayfa kentindeki mahkeme binası önünde toplanan onlarca Filistinli, Şeyh Salah için desek sloganları attı.

2016'DA SERBEST BIRAKILMIŞTI

1948 Filistin İslami Hareketi lideri Salah, 9 aylık tutukluluğunun ardından 17 Ocak 2016'da aralarında Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya girme ve seyahat yasağı da olmak üzere birtakım kısıtlamalarla serbest bırakılmıştı.

Salah, İsrail polisinin 15 Ağustos 2017'de Ummul Fehm'deki evine düzenlediği baskınla yeniden gözaltına alınmıştı.

İsrail polisi, Salah'ın "kışkırtıcılık yaptığı ve yasa dışı bir derneğin faaliyetlerini desteklediği" iddiasıyla gözaltına alındığını açıklamıştı.

Hayfa Sulh Ceza Mahkemesi, 1 Temmuz 2018'de görülen duruşmada, Salah'ın teknik işlemler tamamlandıktan sonra şartlı tahliye edilmesine karar vermiş ve Salah, 6 Temmuz'da serbest bırakılmıştı.

İsrail yönetimi, 1948 Filistin İslami Hareketi'nin kuzey kanadını Kasım 2015'te Mescid-i Aksa ve Doğu Kudüs'te işgal karşıtı faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle "terör örgütü" ilan ederek yasaklamıştı.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News