Papa'ya orak çekiç hediye etti !

Papa'ya orak çekiç hediye etti !

Bolivya'yı ziyaret eden Papa'ya orak çekiç üzerinde olan haç hediye edildi.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Latin Amerika turu kapsamında başkent La Paz'ı ziyaret eden Papa Franciscus'a orak çekiç şeklinde bir haç hediye etti. Papa'nın bu hediyeyi beğenmediği yorumları yapılıyor.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Latin Amerika turunun ikinci ayağı olan Bolivya’da Devlet Başkanı Morales’le bir araya geldi. Morales, görüşme sonrasında Papa’ya Hz.İsa’nın ‘orak çekiç’ şeklindeki çarmıha gerili halde tasvir edildiği bir haç verdi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Papa Franciscus, hediye hakkında yorum yapmazken; kimileri Morales’in bu ‘şaşırtıcı’ hediyesini provokatif buldu. Papa'nın hediyeyi beğenmediği yorumları yapılırken, Bolivyalı rahiplere göre bu hediye Morales’in kişiliğinin bir yansıması.

Bolivya İletişim Bakanı Marianela Paco da hediyenin sembolik bir anlamı olduğu görüşünde. Orağın köylüleri, çekicin de marangozları çağrıştırdığını söyleyen Paco, hediyenin ‘Tanrı’nın mütevazı işçileri’ni sembolize ettiğini ve başka bir amaçlarının olmadığını belirtti.

800 bin kişilik ayin

Morales’in Papa Franciscus'a hediyesindeki komünizmi sembolize eden orak çekiç figürü ve Hristiyanlığı sembolize eden haçı birleştiren kişi bir Cizvit rahibi olan Luis Espinal. Papa Franciscus da, Bolivya ziyaretinin ilk gününde 1980 yılında aşırı sağcı milisler tarafından öldürülen Luis Espinal’ın mezarını ziyaret etmişti.