SU-57 savaş uçağının piste iniş görüntüleri olay oldu

Türkiye'nin de yakından ilgilendiği Rus yapımı 5. nesil savaş uçağı SU-57'nin piste fren paraşütlerini açarak inmesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı MAKS-2019'da düzenlenen şov için yapılan prova sırasında Rus yapımı 5. nesil savaş uçağı Su-57'nin fren paraşütlerini tekerlekler piste temas etmeden açması, sosyal medyada büyük tartışmalara yol açtı.

İNİŞTE KUSUR ARADILAR
İnişin başarıyla gerçekleştirilmesine rağmen kullanıcılar, uçağın arızalı olması, pilotaj hatası yapılması ve yeni teknik kullanılması da dahil olmak üzere çok sayıda görüş belirterek Su-57'nin bu standart dışı inişinde kusur aradı.

UZMANLAR UÇUŞU DEĞERLENDİRDİ
Strateji ve Teknoloji Analiz Merkezi uzmanları, kullanılan teknikle ilişkili olduğunu ifade etti. Bunun unutulmaya yüz tutmuş, "kısa iniş" adı verilen eski bir teknik olduğunu ve Sovyet döneminde MiG-21'lerde de bu tekniğin kullanıldığını anlatan uzmanlar, pistin kısa ve hasarlı olması halinde, pilotların uçağın hızını düşürmek için fren paraşütlerini tekerlekler yere değmeden açtığını söyledi.

Bu tekniğin sadece bazı uçaklarda ve bazı pilotlar tarafından kullanılabileceği de ifade edildi.

TÜRKİYE İLE RUSYA SU-57 TESLİMATINI GÖRÜŞÜYOR

Öte yandan Rusya ve Türkiye'nin Rus yapımı SU-57 ve SU-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatını görüştüğü belirtildi. Askeri Teknik İşbirliği Federal Servisi Başkanı Dmitry Shugaev, "Oldukça fazla ilgi gösteriliyor, ancak anlaşma müzakereleri konusunda konuşmak için erken, henüz bir başvuru yapılmadı" dedi.

Türkiye Rusya'dan savaş uçağı alıyorTürkiye Rusya'dan savaş uçağı alıyor

Amerikan F-35 mi Rus SU-57 mi daha güçlü? Amerikan F-35 mi Rus SU-57 mi daha güçlü?

Erdoğan'dan Putin'e: Biz bundan mı alacağız ?Erdoğan'dan Putin'e: Biz bundan mı alacağız ?

Erdoğan ve Putin SU-57 uçağını incelediErdoğan ve Putin SU-57 uçağını inceledi

 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News