Bankada parası olanlar dikkat: Mevduat faizlerinde yeni dönem

Bankada parası olanlar dikkat: Mevduat faizlerinde yeni dönem
Güncelleme:

Bankalarda yeni mevduat faizi dönemi bankada parası olanların kafasını karıştıran bir hesapla başladı. Bankaların faizleri yüzde 68'leri gösterse de gerçeğin böyle olmadığı ortaya çıktı.

Bankalarda mevduat faizleri yüksek görünse de, düşük tutarlı hesaplarda faiz oranları Merkez Bankası verilerinden çok daha düşük. Son dönemde düşük ve yüksek tutarlı mevduatlar arasındaki faiz makası açıldı. 

Bankalarda yeni mevduat faizi dönemi başladı. Mevduat faizlerinin 1-3 aylık dönemleri yüzde 67-68 gibi görünse de aslında gerçekler öyle değil. 

Enflasyon Raporu sunumunda mevduat faizlerinin enflasyon karşısında yatırımcısına reel olarak kaybettirdiği sorusuna verilen yanıt 1-3 aylık mevduatta faizin yüzde 67-68 olduğu şeklindeydi. 

Elbette bu rakamın içinde Döviz dönüşümlü mevduattan TL’ye dönüşte sağlanan tek seferlik çok yüksek rakamların etkisi var.

Bloomberg'te yer alan habere göre, ancak banka şubesine gidip yukarıdaki faizle vadeli TL mevduat hesabı açmak isterseniz, size sorulacak ilk soru şu olacak: “Ne kadarlık mevduat düşünüyorsunuz?” Evet gerçekten bankadan alacağınız faiz kaç paranız olduğuna bağlı. Eğer düşük tutarlı bir hesap açacaksanız alacağınız faiz Merkez Bankası verisinin ima ettiği rakamdan çok daha düşük olacak.

Yüksek ve düşük tutarlı mevduatlara farklı faiz uygulaması tabii ki yeni değil. Bankacılık sektöründe olağan bir süreç. Son dönemde farklılaşan ise aradaki makasın açılması.

Bu konu TCMB’nin de gündeminde. Enflasyon Raporu’nda ayrı kutuda inceleyen TCMB ekonomistleri de 2022 sonrasında düşük ve yüksek tutarlı mevduatlara uygulanan faiz makasının açıldığını tespit ediyor. 

Araştırmaya göre 2014-2022 yılları arasında düşük ve yüksek montanlı mevduat faizleri arasındaki fark 3,7 puan iken sonraki dönemde bu fark 10,7 puana yükseldi.