Bir ilde daha et fiyatlarına sabitleme kararı

Bir ilde daha et fiyatlarına sabitleme kararı
Güncelleme:

İstanbul'da bazı marketlerin Ramazan ayı boyunca et fiyatlarını sabitleme kararının ardından Adana'da da kemikli et fiyatı 160 TL'ye, kuşbaşı ise 200 TL'ye sabitlendi.

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler nedeniyle yeterli hayvan kesimi olmaması ve aracı kurumlar tarafından stok yapılması nedeniyle et fiyatında artışlar yaşandı. Ramazan ayına sayılı günler kala Adana Kasaplar Odası, kemikli koyun ve dana etini 160 TL'ye, kuşbaşı eti ise 200 TL'ye sabitledi. Oda, yaklaşan ramazan ayı öncesi esnafa ‘zam yapmama’ tebligatı gönderdi. 

‘MARKET ETİKETLERİ DENETLENMELİ’

Konuya ilişkin açıklama yapan Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur, ramazan ayı boyunca vatandaşlara ucuz ve kaliteli et yedirmeyi istediklerini belirterek, “İlerleyen günlerde de denetimler gerçekleştireceğiz. Biz et satışında aracı kurumların kaldırılmasını istiyoruz. Marketler etleri çok yüksek fiyattan satıyor. Kasabın 200 liraya sattığı eti marketler 300 liraya satıyor. Bu yüzden serbest piyasa ekonomisinin takip edilmesi gerekiyor. Market etiketleri denetlenmeli” dedi.

‘VATANDAŞIMIZI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ’

Kasap Mehmet Halit Erkek ise “Fiyatlardan dolayı mağdur oluyoruz. Arada aracılar olmasa fiyatlar daha düşük olur. Bizler ramazan ayı içerisinde kemikli koyun etini 160 liradan, kemiksiz eti ise 200 liradan satacağız. Zam yapmayacağız. Vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz” diye konuştu.

İSTANBUL'DA BAZI MARKETLER FİYATLARI SABİTLEDİ

İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (PERDER) ramazan ayı boyunca bazı et ürünlerinin fiyatlarında sabitleme kararı almıştı. Yapılan açıklamada, "Bu çerçevede, kasap reyonu olan, kampanyaya dahil üyelerimizle 20 Mart 2023 tarihinden itibaren, dana kıymalık etin kilogram fiyatını 190 TL’den, dana kuşbaşının kilogram fiyatını ise 210 TL olarak üyelerimize tavsiye fiyatlarından satış yapılması önerilmiştir. Bu uygulamamızı Ramazan ayı sonrasında da devam ettirmeyi planlanmaktayız. Kamuoyuna saygı ile duyurur, hayırlı ramazanlar dileriz." denildi. 

İstanbul PERDER üyeleri arasında Hakmar, Bizim, Mopaş, Çağrı, Happy Center, Anpa Gross, Özkuruşlar gibi marketler bulunuyor.

DHA