Bakan Soylu: 10 terörist öldürüldü

Bakan Soylu: 10 terörist öldürüldü
Güncelleme:

İçişleri Bakanı Soylu Ağrı'da Tendürek Dağı'nda askerlerle sahury aptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Van Çatak'ta öğlenden beri takip ettiğimiz 10 terörist ilk önce bulundu, sonra da etkisiz hale getirildi. Şimdi arkadaşlarımız bir yerde daha operasyon peşindeler, inşallah bu sabaha kadar, oradan da bir sonuç almayı bekliyoruz”dedi.

Bakan Soylu: 10 terörist öldürüldü - Resim : 1

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi Tendürek Dağı'ndaki Çetenli Jandarma Karakolu'nda asker ve güvenlik korucularıyla sahur yaptı. Eylül ayından itibaren Tendürek'te 60'ın üzerinde teröristin etkisiz hale getirildiğini belirten Soylu, şöyle konuştu: "En son yine geçen gün, kora kor denilebilecek, yani burada bize meydan okumaya çalışanlara karşı 780 bin kilometrekarenin her santimetrekaresinde  Ay Yıldız'ın egemenliğinin ve hakimiyetinin nasıl olacağını gösterdiğiniz bir  mücadele ortaya koydunuz. Bizde anı anına bulunduğumuz yerlerden takip ettik,  Allah sizden razı olsun. Aramızdan çok kıymetli arkadaşlarımızı şahadetle öteki  dünyaya uğurladık. Biz biliyoruz ki onlar şu anda bizimle beraberdir, sahur  soframızın içinde bizimle birlikte bizim dinimiz, inancımız ve kitabımızın ince  ayetinde belirttiği gibi 'siz onları ölü zannedersiniz ama onlar diridirler' işte  onlar bizimle beraberdirler.

Bakan Soylu: 10 terörist öldürüldü - Resim : 2

Ailelerine buradan tekrar sabır niyaz ediyorum,  başsağlığı diliyorum, memleketimize başsağlığı diliyorum.Hem komutanlarımızın dirayeti ve basiretiyle hem bir taraftan teknik  kabiliyetlerimizin ortaya koymuş olduğu, gerek hava, ATAK helikopterleri,  insansız hava araçlarımız, arkadaşlarımızın üstün cesareti ve ferasetiyle burada  onlara adım attırmadılar. Etrafını çevrelediler, kimini göğüs göğüse mücadeleyle,  kimini de biraz önce söylediğim imkanlarla imha Etiler."

Bakan Soylu: 10 terörist öldürüldü - Resim : 3

Milletin güvenlik güçleri için dua ettiğini dile getiren Soylu,  "Buraya gelirken hem Sayın Cumhurbaşkanımızın, hem de Sayın Başbakanımızın selamlarını, muhabbetlerini, tebriklerini, geçmiş olsun dileklerini üzerimde  önemli bir sorumluluk olarak getirdim. Aileleriniz bilin ki sadece sizin bildiğiniz ve onlardan türediğiniz aileler değildir. Aileniz 80 milyon bu  milletin tamamıdır. Türkiye'nin birçok yerini geziyorum, vatandaşımız karşılaştığımızda, sohbet ettiğimizde her namazında dua ettiğini, her adımında  dua ettiğini ve Cenab-ı Allah'ın kötülüklerden ve hainlerin ortaya koymuş olduğu  bu hain saldırılardan evlatlarımızın her birini korumasını istediklerini  dualarında ortaya koyduklarını söylüyorlar. Zaten böyle olmasa yedi düvele karşı  bu mücadele bu kadar kuvvetli, cesaretli ve bu kadar da sonuca odaklı olabilmesi  mümkün değildir." diye konuştu.   Tendürek Dağı'na daha önce de geldiğini anımsatan Soylu, askeri,  polisi ve korucusuyla burada büyük bir dayanışma içinde terörle mücadele  edildiğini söyledi.

"TENDÜREK TÜRKİYE'DEKİ EN ZOR ARAZİDİR"

Kış ayında terör örgütü PKK'ya büyük zayiat verildiğini vurgulayan Soylu, şöyle devam etti: "Bu kış onlara büyük zayiat verdik. Şimdi hemen kış üstlenmesi bitince  zannettiler ki 'eski yerlerimizi tekrar alır tekrar istediğimiz hakimiyeti  kurarız'. Bunun olmadığını görünce telaş içindeler. Bundan sonra çok daha  dikkatli olmalıyız. O telaş onlara yeni bir cinnet hali getirebilir. Onun için  yapmamız gereken bir birliktelik içinde, o telaşları içinde onları yok etmeye  yönelik hem sakinlikle, hem basiretle hem cesaretle, akıl dolu bir anlayışla  birlikte... Ama sizden en önemli isteğim büyük bir dikkatle, komutanlarınız ne  diyorsa ona harfiyen riayet etmek bizim en önemli dikkat unsurumuzdur. Çünkü  buralardaki en önemli mesele tecrübedir. On yıllardır bu Tendürek Türkiye'deki en  zor arazidir. Yaşar paşamızın kendisi de burada bulunmuş, bazen 10 metre, 15  metre önünü ve arkanı göremediğin, bir bölük olarak gitsen bile kendini yalnız  başına hissettiğin bir araziden bahsediyoruz. Ortaya koyduğunuz bu cesaretin  sahibi Allah'tı, buna inanıyoruz."Soylu operasyonların sadece Tendürek'te değil, bir çok bölgede devam  ettiğini anlattı.

Bakan Soylu: 10 terörist öldürüldü - Resim : 4

VAN'DA 10 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Van'daki operasyonlarda 10 teröristin etkisiz hale getirildiğini  anlatan Bakan Soylu, şunları kaydetti: "Bu akşam, öğlenden beri takip ettiğimiz Van Çatak'ta 10 terörist ilk  önce bulundu, sonra da etkisiz hale getirildi. Şimdi arkadaşlarımız bir yerde  daha operasyon peşindeler, inşallah bu sabaha kadar, oradan da bir sonuç almayı  bekliyoruz. Biz büyük bir milletiz, her bir unsurumuzla büyük bir milletiz ve bu  kardeşliğimize halel getirmeye çalışıyorlar. Bizim mücadelemiz birliğimizin,  beraberliğimizin ve kardeşliğimizin tesisi bu toprakların hürriyetidir. Bu kadar  açık ve nettir. Bunu hep beraber sağlamak için büyük bir gayret ortaya koyacağız. Biraz önce geçen gün şehit olan ve Samsun'da defnedilen bir özel  harekat polisimizin babasıyla ve arkadaşlarıyla, söyledikleri tek bir şey var,  Akif Çağatay Kılıç bakanımız evlerindeydi, beraber konuştuk. Yani bu bize büyük  bir sorumluluk. O özel harekat polisi arkadaşlarımız tim olarak ordalar,  arkadaşlarının babasına taziyeye gelmişler. Telefondan söyledikleri bir tek şey  var, 'siz geri adım atmayın, biz ölmeye hazırız'. Şimdi bu büyük bir imandır ve  büyük bir inanmışlıktır, aynı zamanda da bize büyük bir sorumluluktur. Bizim  hesabımız sadece bu dünya değildir. Bizim hesabımız öteki dünyadır, esas dünya da  orasıdır zaten. Burada biz bir imtihan içindeyiz ve bu imtihanın kimisi  ticaretinde, kimisi devlet yönetiminde, kimisi işinde, kimisi şu kutsal  görevlerde, kimisi bizim gibi milletin emanet ettiği yerlerde, kimisi bir tekstil  tezgahının başında, kimisi de başka bir görevde yapıyor."

TAMAMEN TEMZİLEYECEĞİZ

Teröristlerin tamamen temizlenmesi için yurt içi ve yurt dışında  operasyonların süreceğini dile getiren Soylu, "Bu içerdeki temizliği  tamamladığımız andan itibaren sınırın ötesinde, orada yuvalandıkları yerleri de  bu sefer sadece hava taarruzlarıyla değil, girerek oradan da temizleyeceğiz. Bu  PKK denilen illet örgütü, birilerinin elinde maşa olmuş ve ülkemizin gücünü  azaltmaya çalışan, birilerine bizi teslim etmeye çalışan, çaresiz bırakmaya  çalışan bu örgüte attığınız her yumruk birliğimizin kuvveti, daimliği için en  önemli adımdır. Allah yardımcınız olacak, sonuna kadar sizinle beraberiz"  ifadelerini kullandı.  Bu toprakların hayvancılık ve tarım açısından çok önemli olduğunu  vurgulayan Soylu, "Diyarbakır, Batman, Mardin dahil olmak üzere Güneydoğu'da  turist patlaması var. Neden, terörizme biraz darbe vurduk ondan. Millet  şehirlerde rahatladı, iş açıyorlar gençlerimiz işe giriyorlar. Bunun hep birlikte  devamını sağlayacağımız bir anlayışı ortaya koyacağız. İran sınırında, hem Iğdır  hem Ağrı hattında duvarı da gerçekleştiriyoruz ve ondan sonra teröristlerin  sızmalarını bir kademe daha engellemiş olacağız. İşimiz biraz daha rahat olacak.  İnşallah bütün bunlarla birlikte adımlarımızı en güzel bir şekilde atarak  ülkemizi huzura, sükuna ve esenliğe hep beraber kavuşturacağız." şeklinde  konuştu.