Böyle dolandırıcılık görülmedi ! En pahalı süngeri sattılar...

Kayseri’de bir vatandaş, televizyon programının adını kullanan dolandırıcılar tarafından dolandırıldı.

Böyle dolandırıcılık görülmedi ! En pahalı süngeri sattılar...
A+ A-

Kayseri’de yaşayan 42 yaşındaki Ş.D., mutfağının yapılması için arama motorunda, televizyonlarda yer alan bir programı arattı, ilk sırada yer alan sayfadan programa başvuru yaptığını zannederek dolandırıcıların tuzağına düştü. Ancak dolandırıcılar, mutfağının yapılmasını bekleyen kadına, noterden onaylattırılması gereken belgeleri göndereceklerini söyleyerek, 269 TL 99 kuruşluk süngeri satmış oldu. Böylece Ş.D., dünyanın en pahalı süngerine sahip oldu.

ARAMA MOTORUNDA İLK SIRALARDA ÇIKIYORLAR

Ş.D.’nin başına gelen dolandırıcılığın ilk olmadığına dikkat çeken Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, dolandırıcılık düzeneğinin nasıl işlediğini şu şekilde anlattı:

“Arama motorundan, bu tür gibi programları birinci sıraya yerleştiriyorlar. Evini yaptırmak isteyen vatandaş da ilk sıradaki sayfaya giriyor ve müracaat ediyor. Daha sonra karşı taraftan başvuru yapanları arıyorlar, evi yapılacak olanlara da bir sözleşme göndereceklerini, noter masraflarının da o kişiye ait olduğunu söylüyorlar. Evi yapılacak olan kişi de o 269 TL 99 kuruşu ödüyor. Fakat kargodan gelen paketin içinde bir sünger çıkıyor. Evinin yapılacağını zanneden tüketici bir sünger alışverişi ile karşı karşıya kalıyor. Ama baktığınızda işi de usulüne uygun yapmışlar, sünger için de bir fatura düzenlemişler.”

Daha sonra hakkını aramak için faturanın üzerindeki telefon numarasını arayan vatandaşların ikinci kez aldatıldığını ifade eden Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, “Bu bir uzaktan satış yöntemi. Uzaktan satışta tüketicinin hakkı 14 gün içinde satın aldığı maldan, hiçbir bahane ve sebep göstermeksizin vazgeçmek. Fakat tüketiciler süngerle karşılaştıklarında ve firmayı aradıklarında, telefonda kendilerine 21 gün içinde paralarının ödeneceği söyleniyor. 21 gün demelerinin nedeni, 14 günü geçirtmek ve tüketiciyi hakkından mahrum bırakmak. 21 günden sonra da tüketici geri ödemesi yapılmayıp da hakem heyetine gittiğinde, heyette, ‘süreyi geçirmişsiniz’ itirazı ile karşılaşıyor. Hakem heyetlerine 14 günü geçirmeden müracaat edelim ki kanun bizim yanımızda olsun” diye konuştu.