İşte Atatürk'ün vurulduğu an !

Zülfü Livaneli'nin Atatürk'ü anlatan filmi Veda için geri sayım başladı...

İşte Atatürk'ün vurulduğu an !
A+ A-
Merakla beklenen filmde Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’nda göğsünden şarapnel parçasıyla vurulması anı da yer alıyor.

Takvim yaprakları 10 Ağustos 1915’i gösteriyor... Çanakkale’de vatanı kurtarmak için kıran kırana, göğüs göğüse bir savaşın orta yeri...

Mustafa Kemal, her zaman olduğu gibi yine ön saflarda düşmanla savaşırken elini acıyan göğsüne götürüyor. Mustafa Kemal’in göğsünün acımasına neden olan şey göğsüne isabet eden şarapnel parçaları; hayatta kalmasını sağlayan ise şarapnel parçasının isabet ettiği cebindeki saat... Hala bir müzede saklı olan o saat Mustafa Kemal’in hayatını kurtarıyor... Bu can alıcı sahne Zülfü Livaneli’nin yazdığı ve yönettiği Atatürk’ün yaveri Salih Bozok’un gözünden Ata’yı anlatan filmi “Veda”dan... 26 Şubat’ta vizyona girecek olan “Veda” da; Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesi anlatılıyor. Çekimlerine 27 Ekim’de başlanan filmin senaryo çalışması 3 yıl sürdü ve çekimler 7 haftada tamamlandı. Yapımcılığını Kamera Film’in, senaryosunu ve yönetmenliğini Zülfü Livaneli’nin üstlendiği filmin müzikleri de Livaneli’ye ait. “Veda” filminin başrollerinde ise Sinan Tuzcu, Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert, Ezgi Mola, Özge Özpirinçci, Burhan Güven yer alıyor.

Ata’nın hayatındaki 3 kadın

26 Şubat’ta vizyona girecek filmde Atatürk’ün hayatındaki en değerli kadınlar; annesi Zübeyde Hanım, Atatürk’e ölümsüz bir aşkla bağlı Fikriye ve eşi Latife Hanım ile yaşamından çarpıcı kesitler beyaz perdeye gelecek. Vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir oğlun annesi olarak hem büyük bir korku ama aynı zamanda tarifsiz bir gurur duyan Zübeyde Hanım, genç oyuncu Dolunay Soysert tarafından canlandırıldı.

Mustafa Kemal’e ilk gördüğü andan itibaren kendi hayatına son verebilecek kadar “ölümsüz bir aşk” ile bağlı Fikriye rolünü ise Özge Özpirinçci canlandırdı. Atatürk’ün eşi, modern Türk kadınını temsil eden Latife Hanım rolünü ise yine güzel ve yetenekli oyunculardan Ezgi Mola üstlendi.