Necdet Özel'in okulu imam hatip oldu !

Necdet Özel'in okulu imam hatip oldu !
Güncelleme:

Necdet Özel'in de okuduğu okulu imam hatip yaptılar..

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in de mezunları arasında bulunduğu Ankara’nın 60 yıllık tarihi okullarından Yıldırım Beyazıt Lisesi, ‘Talep var’ diye imam hatibe dönüştürülüyor. Dönüşüm kararına tepki yağıyor. Dün okul önünde eylem yapan Yıldırım Beyazıt Lisesi Mezunlar Derneği, dönüşümü yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Hürriyet'ten Gamze Kolcu ile Sedat Cenikli'nin haberine göre Ankara’daki Yıldırım Beyazıt Lisesi, kademeli olarak imam hatibe dönüştürülüyor. Lise, Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayıyla yeni eğitim öğretim döneminde imam hatip lisesi olacak. Dönüşüm talebinde bulunan Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Şefika Biçer, Türkiye’nin ilk türbanlı milli eğitim müdürü olarak biliniyor. Okulun kademeli olarak dönüştürüldüğünü doğrulayan İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, talebin Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden geldiğini söyledi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise Kaymakamlığın talimatı nedeniyle konuyla ilgili açıklama yapamayacaklarını belirttiler.

HÜKÜMET POLİTİKASI

Karara tepki gösteren Yıldırım Beyazıt Lisesi Mezunlar Derneği (YIL-DER) üyeleri okul önünde eylem yaptı. Okul mezunlarından CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil de destek verdi. YIL-DER Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Durutürk, “Hükümetin politikası çerçevesinde verilen kararın eğitimle hiçbir ilgisi yok. 60 yıllık tarihi ve hafızamızı silmelerine izin vermeyeceğiz” dedi. Kararla ilgili geri adım atılmazsa konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade eden Durutürk, şöyle devam etti:

“Dönüşüm kararı tüm mezunları şoke etti. Değişikliğin yanlış olduğunu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne anlattık ancak gerekçe olarak bölgenin ihtiyacı olduğunu söylediler. İmam hatip dönüşümleri hükümet politikası olabilir ama bu bizim konumuz değil. Bizim tek sıkıntımız 60 yıllık okulun yok edilmesi. Necdet Özel benim sınıf arkadaşımdı. Ankara’daki okulların listesini alıp üzerinde parmak gezdirerek ‘Burayı imam hatip yapalım’ diyerek dönüşüm olmaz. İmam hatibe ihtiyaç varsa, yeni bir okul yaparsın.”