O suçlamalar Fatih Altaylı'yı çılgına çevirdi

O suçlamalar Fatih Altaylı'yı çılgına çevirdi

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Atatürk Havalimanı'ndaki pistlerin yıkımına tepki göstermesinin ardından 'arşiv' notuyla yayınlanan görüntülere tepki gösterdi. İki dönemde de görüşlerinin aynı olduğunu belirterek "Sizin gibi ordan oraya dönmeyiz" dedi.

İstanbul Havalimanı'nın kullanıma açılmasıyla birlikte 2019'da tarifeli seferlere kapatılan ve iktidarın alternatif pist olarak kullanmak yerine 'millet bahçesi'ne dönüştürülmesi için 29 Nisan'da ihale düzenlediği Atatürk Havalimanı'yla ilgili tartışmalar sürerken, Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı'nın arşiv görüntüleri yayınlandı.

Altaylı'nın dün gösterdiği "Gırtlağına kadar borçlu, ekonomisi batık, üç kuruşa takla atan Türkiye, milyar dolarlık pistleri yok ediyor" şeklindeki tepkisinin ardından yayınlanan görüntülere "Meğer Erdoğan'a tam tersini söylemiş" notu düşüldü.

 Gazeteci, bugün köşesinden bunlara tepki gösterdi. 

'BUGÜN NE DİYORSAM, O GÜN DE AYNI ŞEYİ SÖYLÜYORUM'

"Bugün ne diyorsam o gün de aynı şeyi söylüyorum. Bugün de inşaat yapılsın demiyorum, park yapılmasın da demiyorum. Dediğim şu; 'Millet bahçesi yapın ama pistleri yok etmeyin, gün gelir lazım olur. Deprem olur, savaş olur, geçen sene olduğu gibi kar olur, İstanbul’da bakanlar özel uçaklarını indirecek yer bulamaz. Pistleri koruyun.' O gün de orayı ranttan, açgözlü müteahhitlerden, TOKİ’den korumaya çalışıyorum, bugün de" ifadesini kullanan Altaylı, şöyle devam etti:

"Ve o programda Atatürk Kültür Merkezi’nin de yıkılacağını söyleyen Başbakan Erdoğan’a 'Atatürk Havalimanı kapanıyor, Atatürk Kültür Merkezi yıkılıyor. Atatürk adından mı rahatsız oluyorsunuz?' diye soruyorum. O da şu yanıtı veriyor: 'Atatürk Kültür Merkezi aynı yerde çok daha modern bir bina olarak yapılacak. Ve adı yine Atatürk Kültür Merkezi olacak'

O programda Çamlıca’ya yapılacak caminin 500 yıllık bir Sinan taklidi olmaması gerektiğini, modern Cumhuriyet dönemi Türk-İslam mimarisini yansıtacak yepyeni bir üslupta yapılmasının iyi olacağını söylüyorum ve bunun için uluslararası bir yarışma öneriyorum.

 Keza Atatürk Kültür Merkezi için de Bilbao’daki Guggenheim Müzesi gibi kendi bir sanat eseri olacak bir bina yapılmasının iyi olacağını anlatıyorum. Zaha Hadid adını veriyorum, Başbakan Zaha Hadid’in Bakü’de yaptığı binayı gördüğünü ama beğenmediğini söylüyor.

'ANLAYACAĞINIZ ARKADAŞLAR, BİZİM YERİMİZ SABİTTİR'

Ve programın sonunda Başbakan Erdoğan’a içinde dünyanın en iyi opera binalarının yer aldığı Ahmet Ertuğ’un 'Palaces of the Music' adlı kitabını hediye ediyorum.

Yani anlayacağınız arkadaşlar, bizim yerimiz sabittir. Tonumuz değişir ama durduğumuz yer, hayata baktığımız yer değişmez. Sizin gibi ordan oraya dönmeyiz. Biz sabitiz, siz müteharrik."

NOT: Türk Dil Kurumu'nda müteharrik kelimesi 'hareketli' olarak tanımlanıyor. 

Fatih Altaylı'nın Habertürk'teki yazısının tamamı için...