''Tüm sınavlar incelenmeli''

''Tüm sınavlar incelenmeli''

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, KPSS soruşturması ile ilgili, ''Kamu alanlarında yapılan tüm sınavların incelenmesi gerekir'' dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) usulsüzlük soruşturmasına ilişkin, "Paralel terör örgütünün hakim olmayı amaçladığı başta polis, emniyet ve yargı olmak üzere diğer bütün kamu alanlarında yapılan tüm sınavların mercek altına alınması gerekiyor" dedi.

Bakan Canikli yaptığı açıklamada, 'paralel yapı' iddiasıyla suçlanan yapının, birçok önemli alanda organize bir şekilde kanunlara aykırı faaliyetlerde bulunduğunu belirterek, bu faaliyetlerin delillendiğini ve bu delillerden bir tanesinin KPSS olduğunu söyledi. Geçmişte 'paralel terör örgütü' iddiasıyla suçlanan yapı tarafından KPSS hakkında çok büyük çalışmalar yapıldığını ifade eden Canikli, "Paralel terör örgütünün bu alanda çok büyük geçmişte çalışmalar yaptığını, soruları kendi sempatizanlarına ve elemanlarına vererek onların kamuya yerleşmelerini sağladığını bugün biliyoruz" diye konuştu.

"Şimdi çorap sökülmeye başlandı" diyen Canikli, "Başlangıçta deşifre etmek, ortaya çıkarmak bu tür yapıları ve bu tür terör örgütlerinin illegal faaliyetlerini ortaya çıkarmak biraz zaman alırdı, zordur. Ama ipin bir ucundan yakaladığınız anda çorap söküğü gibi gelir. Şu anda o aşamadayız" ifadelerini kullandı.

Canikli, her gün paralel yapının yeni kanunsuzluklarının deşifre edildiğini, ortalığa döküldüğünü ve yargı tarafından soruşturmaya konu edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki dönemlerde paralel terör örgütünün çok daha farklı yönlerinin ortaya çıkmasını sağlayacak delilleri hep birlikte göreceğiz. Yani belki hiç hayal edemeyeceğimiz alanlarda dahi terör örgütünün faaliyette bulunduğunu, koordine ettiğini, organize ettiğini göreceğiz."

"Belki başka sınavlar da mercek altına alınacak"

KPSS ile ilgili soruşturmanın hukuken sonuçlanmasının çok zaman almayacağını düşündüğünü anlatan Canikli, şu anda delillerin büyük bir bölümünün ortaya çıktığını belirtti.

Canikli, bunların zaman zaman kamuoyuyla paylaşıldığını vurgulayarak, "Ama belki başka sınavlar da mercek altına alınacak. Bunu belki dillendirmek doğru değil ama paralel terör örgütünün hakim olmayı amaçladığı başta polis, emniyet ve yargı olmak üzere diğer bütün kamu alanlarında yapılan tüm sınavların mercek altına alınması gerekiyor. Muhtemelen oraya doğru gidiyor. Bugüne kadarki ortaya çıkan bu tespitler, bu deliller kaçınılmaz olarak bizi diğer alanlar için yapılan sınavlarda da aynı değerlendirmenin, aynı dikkatli incelemenin yapılmasını gerekli kılıyor. Şu andaki gidişat o yönde" ifadelerini kullandı.

"El atmadıkları hiçbir alan kalmamış"

Canikli, kimin haksız şekilde sınava girmeden ve sınav sorularını elde ederek kamuya girdiğinin ortaya çıkarılması gerektiğine dikkati çekerek, bu durumun yargıçlık, hakimlik, polislik, askerlik gibi bütün unsurlar için geçerli olduğunu kaydetti.

"El atmadıkları hiçbir alan kalmamış" diyen Canikli, şöyle devam etti:

"Bir taraftan Anadolu insanının kaynağını alırken, sömürürken, bir taraftan birçok insana, iş adamına şantaj yaparken, kaynakları oradan aktarırken, birtakım belki büyük ihale organizasyonlarında aracılık ederken, aynı zamanda elemanlarının bu tür işlemleri rahatlıkla yapabilecekleri etkili mercilere kolaylıkla getirilmesi için bu tür sınavlara müdahalelerine kadar hemen hemen her alanda faaliyette bulundukları gözüküyor."

"Yargı tarafından öldürücü darbeyi almıştır"

'Paralel yapı' çarkının planlandığı şekilde işlemediğini ve birçok çarkının kırıldığını vurgulayan Canikli, "Yine çark dönüyor ama ağır aksak dönüyor" dedi. Bakan Canikli, bu yapının insan kaynağı ve parasal kaynaklarının büyük oranda önünün kesilerek kapatılmış vaziyette olduğunu anlatarak, "Onlar büyük oranda kurutulmuş vaziyette. Tabii 30, 40 yıllık bir yapı. Her yere kökleşmiş. Sinsice her yere kümelenmiş, girmiş, yer etmiş. Bütün bu yapının hukuk kuralları çerçevesinde ortaya çıkartılması, tasfiye edilmesi elbette zaman alacak" ifadelerini kullandı.

'Paralel terör örgütü'nün bundan sonra tekrar ayağa kalkmasının mümkün olmadığını vurgulayan Canikli, "Yargı tarafından öldürücü darbeyi almıştır. Bundan sonra da her geçen gün daha da kan kaybedecek. Kendi başına proje üretebilir, uygulayabilir olmaktan çıkartılacak ve inşallah paralel terör örgütünü Türkiye'nin başına bela olmaktan da tamamen çıkartacağız" diye konuştu.