Başbakan ve Kılıçdaroğlu'ndan ortak açıklama

Başbakan Binali Yıldırım ve CHP lideri Kılıçdaroğlu, ortak açıklama yaptı.

Başbakan ve Kılıçdaroğlu'ndan ortak açıklama
A+ A-

Başbakan Binali Yıldırım ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı.

İlk olarak söz alan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Ciddi bir travma yaşadı toplum. Süratle normalleşmemiz gerekiyor" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ise, "Ben de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Bugün kendisine bilgi verdim ve tabi darbe ile ilgili müdahaleler yapılmış, olay kontrol altına alınmıştır. Siyasi irade galip gelmiştir, demokrasi kazanmıştır" dedi.

dha-ce589b582070acbb2f7dabf4bd0191b8-4.jpg

'HUKUK DIŞINDA HAREKET EDEN OLURSA ÜZERİNE GİDİLECEK'

Başbakan Yıldırım şöyle devam etti:

Partilerin darbe girişimine karşı durarak hükümete destek vermelerinin anlamalı olduğunu ifade eden Yıldırım, "Darbe girişimi bertaraf edildi. İş burada bitmiyor. Sayın genel başkanın da ifade ettiği gibi bundan sonra daha dikkatli olmamız gerekiyor. Bu işler halledilirken durumdan vazife çıkaran provokatörler her zaman mümkündür. Bunlara fırsat vermememiz gerekiyor. Bu işlere tevessül edenlere de gereken cevabı anında vermemiz lazım. Bir yanlış başka bir yanlış ile düzeltilmez. Türkiye bir hukuk devleti. Hukuk içerisinde kalarak işler yoluna konulacak. Yanlış yapanlar, Türk adaletine teslim edilecek. Ondan sonra adalet gereğini yapacak. Hiç kimse, fiziki ve şiddetle karşılık vermek intikam almak gibi bir duygu içerisinde olamaz. Hukuk devletinde asla böyle şey kabul edilemez. Bir takım görüntülerin sosyal medyada yayınlanması konusunda da hassasiyetimiz hat safhadadır. Gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Bundan böyle de görevlerini yaparken hukuk dışında hareket edenler olursa, en şiddetli üzerlerine gidilecektir. Bugün birliğe ihtiyacımız var. 15 Temmuz demokrasimizin bayram günüdür. Ülkemiz büyük bir badireden geçmiştir. Sonunda da millet kazanmıştır. Kılıçdaroğlu'na gösterdiği dayanışmadan dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.