Müjdeler paketi yasasına gizlenen maddeden bakın ne çıktı !

Müjdeler paketi yasasına gizlenen maddeden bakın ne çıktı !
Güncelleme:

Hükümetin milyonlarca vatandaşa müjde olarak sunduğu "af, yapılandırma, emekliye ikramiye" yasa tasarısının içerisinden meralardan sonra orman alanlarına da teknoloji geliştirme bölgeleri kurulmasının önünü açan bir madde çıktı.

Son dönemde orman, mera, göl ve kıyıların imara ve sanayiye açılmasına yönelik çok sayıda talan maddesini Meclis'ten geçiren hükümet, milyonlarca emekliye Ramazan ve Kurban bayramlarında 1.000'er lira ikramiye verilmesini öngören torba tasarıya da ormanlarda yapılaşmaya yol açacak bir madde koydu.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; vatandaşın hoşuna gidecek ikramiye ve af gibi düzenlemelerin arasına gizlenen yeni madde, meralardan sonra orman alanlarına da teknoloji geliştirme bölgeleri kurulmasının önünü açıyor. Yasa tasarısının 13'üncü maddesine eklenen düzenlemeye göre, teknoloji geliştirme bölgelerinin kamu yararı ve zaruret olması halinde devlet ormanları üzerinde yapılması için, Orman Bakanlığınca 49 yıllığına izin verilebilecek.

Maddenin yasalaşması halinde artık ormanların içerisine devlete ait sağlık, eğitim, adli hizmet, spor tesisleri ve ceza infaz kurumlan için yapılan binalar gibi teknoloji geliştirme bölgeleri için gereken her türlü binalar yapılabilecek. Hükümet, geçen yıl da meralara teknoloji geliştirme bölgeleri kurulması için zeytin tasarısının içine bir madde koymuş, ancak yaşanan büyük tartışmalar üzerine geri çekilmişti. Daha sonra aynı madde bu kez ekim ayında Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) yüzde 25 ile yüzde 50 oranlarında zam getiren torba tasarının içerisine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda eklemiş, Meclis'ten geçerek yasalaşmıştı.

Sözcü