Vatandaş Başbakan olarak kimi görmek istiyor ?

Vatandaş Başbakan olarak kimi görmek istiyor ?

ORC Araştırma Şirketi'nin sahibi Murat Pösteki AK Parti anket sonuçlarını açıkladı.

ORC AK Parti anketi sonuçlarını ORC Araştırma'nın sahibi Mehmet Murat Pösteki açıkladı. Anket sonuçlarına göre Davutoğlu'nun istifası AK Parti oylarında değişim yaratmadı. Vatandaşın Başbakanlık için istediği isim ise Binali Yıldırım oldu.

AK Parti’de 22 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek olan 2. Olağanüstü Kongre öncesinde akıllardaki en önemli soru yeni genel başkanın kim olacağı. AK Parti’deki kongre sürecinin kendi seçmenini olumsuz etkileyip etkilemeyeceği de merak edilen bir diğer konu. 

ORC Araştırma Şirketi Sahibi Mehmet Murat Pösteki, yapılan en son anketlere göre, AK Parti'de öne çıkan genel başkan adayının Binali Yıldırım olduğunu söyledi. 

Pösteki, Binali Yıldırım isminin öne çıkmasının nedenini Yıldırım'ın popülaritesinin artamasına bağladı. 

AK PARTİ OY ORANI DAVUTOĞLU'NUN GİDİŞİ NASIL ETKİLEDİ?

Pösteki anket sonuçlarına ilişkin şunları söyledi:

"AK Parti kongresi var önümüzde. Bu kongrede kim genel başkan olursa olsun, yaptığımız tespitlere göre AK Parti tabanında hiçbir rahatsızlık söz konusu olmayacak. Şu anda özellikle medya ve diğer muhalefet partileri Ahmet Davutoğlu’nun gitmesinin, partide kongre süreci yaşanıyor olmasının, genel başkanın değişecek olmasının parti tabanında sıkıntı yaratıp yaratmadığını ve oylarda bir düşüş olup olmadığını sorguluyor, ancak baktığımızda kesinlikle oylarda bir düşüş yok.

AK Parti’de genel başkanın değişecek olması konusu parti için bir sıkıntı teşkil etmiyor. AK Parti’de genel başkanlık için adı geçen isimler birbirinden değerli ve donanımlı insanlar olarak öne çıkıyor. Bu anlamda seçmenin hiçbir şekilde partisine küsmesi veya partisinden vazgeçmiş olması mümkün görünmüyor.

AK PARTİ KURULDUĞUNDAN BERİ...

AK Parti kurulduğu günden beri araştırma şirketi olarak sorduğumuz bir soru var ve yanıtı aynı, bütün şirketler de bunu sorar. "AK Parti’ye oy verme nedeniniz nelerdir?" Birkaç neden sayarlar lakin, herkesin saydığı nedenler arasında ‘Recep Tayyip Erdoğan’ seçeneği yer alır. AK Parti seçmeninin çok büyük bir bölümü onun liderliği olduğu için bu partiye oy veriyor. Farklı nedenler de mümkün ama bu faktör her zaman ilk sırada. Bu açıdan lider bellidir.

AK PARTİ SEÇMENİN KRİTERİ: LİDER İLE UYUMLU 

Liderlik konusunda böyle bir seçmen tavrı varken AK Parti’nin genel başkanlığına kimin geleceği seçmen için büyük bir önem teşkil etmiyor. Önemli olan Recep Tayyip Erdoğan ile uyumlu olması, birlikte hareket eden bir isim olması…

“AK PARTİ SEÇMENİNİN AKLINDA BİNALİ YILDIRIM VAR”

AK Parti’de açık uçlu olarak soru yönelttiğimizde Binali Yıldırım ön plana çıkıyor. Binali Yıldırım zaten AK Parti seçmeni arasında popülerliği olan bir isim. Ahmet Davutoğlu genel başkanlığa geldiği zaman da ismi geçiyordu. Binali Yıldırım başarılı bir insan, ayrıca farklı olarak Binali Yıldırım, AK Parti seçmeninin dışında da birçok CHP, MHP seçmeni tarafından da başarılı gösterilen bir isim.

YILDIRIM'IN DIŞINDAKİ İSİMLER

Binali Yıldırım’ın bu anlamda isminin öne çıkıyor olması isminin daha çok biliniyor olması ile de kaynaklı. Yoksa diğer isimlerin istenmemesi gibi bir durum sonucunda Binali Yıldırım’ın ismi öne çıkmıyor. Bugün AK Parti seçmenine isim olarak sorduğumuzda, Binali Yıldırım mı olsun, Bekir Bozdağ mı olsun, Numan Kurtulmuş mu olsun, Berat Albayrak mı olsun, dediğimizde AK Parti seçmeni ‘fark etmez’ yanıtını veriyor. Açık uçlu sorduğumuzda ise AK Parti seçmeninin aklına ilk olarak Binali Yıldırım ismi geliyor.