Son 10 seçim anketinin ortalaması alındı; işte sonuç

Son 10 seçim anketinin ortalaması alındı; işte sonuç
Güncelleme:

14 Mayıs'ta yapılacak ve artık 1 aydan kısa bir süre kalan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri öncesinde Euronews peş peşe açıklanan son 10 seçim anketinin ortalamasını aldı. İşte ortaya çıkan sonuç, partilerin ve Cumhurbaşkanı adaylarının oy oranları...

Dünyaca ünlü yayın organı Euronews 14 Mayıs’ta gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili nisan ayında yapılan kamuoyu araştırmalarının ortalamasını aldı.

Anketlerin ortalamasına göre Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu önde görünüyor ancak yüzde 50 barajını aşamıyor.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra 10 anketin ortalamasına göre Kılıçdaroğlu yüzde 47,5 oy alıyor. 

Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı ise yüzde 44,4. 

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce yüzde 6 oy alırken ATA İttifakı adayı Sinan Oğan yüzde 2,2 düzeyinde.

10 firmadan sekizinde Kemal Kılıçdaroğlu önde giderken iki ankette (Optimar ve SONAR) Erdoğan ilk sırada bulunuyor.

10 ANKETTEN SADECE BİRİNDE SEÇİM İLK TURDA BİTEBİLİR

Kararsızlar, cevap vermeyenler ve oy kullanmayacağını söyleyenler orantısal olarak dağıtıldıktan sonra 10 anketten dokuzu seçimin ikinci tura kalacağını gösteriyor. Sadece Optimar anketinde seçim ilk turda bitiyor.

HANGİ ŞİRKETLER YER ALIYOR?

Ortalama hesaplamasına dahil edilen 10 anket şirketi şöyle: Aksoy, ALF, AR-G, Gezici, MAK, Metropoll, Optimar, ORC, SONAR, Yöneylem.

Bu firmalardan MAK ve Metropoll açıkladıkları anket sonucunda kararsız, cevap vermeyen ve oy kullanmayacağını söyleyenleri orantısal olarak dağıtmadı. 

Euronews Türkçe’nin hesaplamasında bu iki firmanın sonuçlarında yer alan gruptakiler orantısal dağıtıldı.

GENAR firması sonuç açıklamasına rağmen listede yer almadı çünkü firma sadece seçimin ikinci tura kalması durumundaki olası sonucu açıkladı.